Víš co jíš

There are 21 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
kakaové máslo
Kakaové máslo je tuhý žlutý tuk s dlouhou trvanlivostí, využívá se i k výrobě kosmetiky.
karcinogeny
látky s rakovinotvorným účinkem
Počet zobrazení - 538
karotenoidy
Karotenoidy jsou rostlinná barviva (bioflavonoidy), která dělíme na karoteny (červené barvivo) a xanthofyly (žluté barvivo). Mají výrazné antioxidační účinky.
Počet zobrazení - 703
kasavy
Jiný název pro tuto rostlinu je maniok.
Počet zobrazení - 568
kinetóza
Kinetóza = nemoc z pohybu.
Počet zobrazení - 1263
klobásový jed
Za napoleonských válek docházelo v jižním Německu k otravám po požití uzených klobás a začalo se mluvit o klobásovém jedu. Teprve o sto let později byl zjištěn původce otravy – bakterie, která dostala jméno Clostridium botulinum, protože „botulus“ znamená latinsky klobása. Otravě se začalo říkat botulismus.
kofein
Kofein je povzbuzující látka, která patří mezi alkaloidy. Citlivost na kofein není rozdílná podle věku. Mezi jeho žádoucí účinky patří povzbuzení centrálního nervového systému, oddálení únavy, zbystření myšlení a zlepšení koncentrace. Při dlouhodobém příjmu kofeinu se ale jeho účinky snižují, ke stejnému účinku je potřeba vyšší dávka. Účinek kofeinu z čaje má pomalejší nástup než z kávy, trvá ale déle. Mezi nežádouc?? účinky ptří hlavně bolesti žaludku, pálení žáhy až žaludeční vředy, bušení srdce a příliš velké zrychlení srdeční činnosti, infarkt. Protože působí močopudně, může podporovat rozvoj ledvinových poruch, proto se při příjmu kofeinu doporučuje pít více tekutin. Ve velkých dávkách vede k pocitu podráždění, neklidu, nespavosti, velmi velmi vysoká dávka kofeinu může být smrtelná sama o sobě. Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z kostí, při jeho příjmu proto zvyšte příjem mléčných výrobků.
Počet zobrazení - 657
koji
Koji jsou zrna, především rýžová, nebo sójové boby, smíchané s plísní Aspergillus oryzae. Tato plíseň vytváří během kvašení mnoho živých enzymů, které později rozkládají bílkoviny a sacharidy na stravitelnější látky.
Počet zobrazení - 730
kontaminována
Kontaminovaný = znečištěný mikroorganismy.
Počet zobrazení - 1282
kontaminovaných
Kontaminovaný = znečištěný mikroorganismy.
Počet zobrazení - 1282
konzistenci
Konzistence = soudržnost, pevnost, hutnost.
Počet zobrazení - 668
kortikoidů

Kortikoidy jsou hormonálně působící látky, které tlumí imunitní reakci. Kortikoidy se vyrábějí synteticky, ale jsou chemicky shodné s hormony, které vznikají v kůře nadledvin (kortikosteroidy, například hormon kortizol).

Author - Dana Koubová
Počet zobrazení - 662
kostní hmoty
Kost je pojivová tkáň složená z kolagenní výplně a minerálních solí, které ji zpevňují. Hlavní minerální látky obsažené v kostech jsou vápník a fosfor, vápníku je v kostech uschováno asi 1200 g.
kozlík
Kozlík lékařský, (Valeriana officinalis) – používá se kořen. Pomáhá při nervových poruchách, migréně nebo žaludečních křečích, potížích se spánkem při stresu. Vyrábí se z něj čaj, tabletky, kapky.
Počet zobrazení - 1303
křivice
Křivice neboli rachitida (rachitis) je onemocnění dětí, vyvolané nedostatkem vitaminu D.
Počet zobrazení - 1443