Poškození způsobená alkoholem

Proč nepít alkohol

O alkoholu, jeho účincích na zdraví a možném riziku otravy metanolem.
alkohol
.
 
V České republice je roční spotřeba piva asi 150 l /osobu, což nás staví na první místo v Evropě. K tomu vypijeme za rok asi 15 l vína a 10 l čistého lihu na hlavu.

Co je alkohol a jeho využití

Lidově alkohol, po chemické stránce etanol. Je to tvrdá droga, jed a poživatina hromadné spotřeby. Nejčastěji je konzumován ve formě alkoholických nápojů. Výčepní pivo obsahuje 4 – 5 % alkoholu, běžná vína 10,5 – 12,5 % alkoholu, lihoviny běžně 20 – 40 % i více.

Číst dál...

Metanol není etanol

O metanolu, jeho účincích na zdraví a možném riziku otravy.

 

Konzumace alkoholu z neprověřených zdrojů s sebou nese riziko, že kromě etanolu vypijeme také metanol, jehož požití může být pro člověka smrtelné. V roce 2012 u nás vypukla tzv. "metanolová aféra", kterou odstartovala smrt muže v Havířově, který se otrávil po konzumaci tvrdého alkoholu s obsahem metanolu. Po něm následovaly desítky dalších úmrtí.  

Číst dál...

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“