Výživa těhotných žen

Výživa před početím

Správná výživa je pro zdraví miminka i maminky důležitá nejen v těhotenství, ale již při jeho plánování. Jaké živiny mohou mít vliv na plodnost muže i ženy a jaké zásady by měli budoucí rodiče dodržovat.

 

Většina žen se snaží v těhotenství zdravěji jíst a i jinak se starat o zdraví své i miminka. Málo je však těch, které se připravují na těhotenství ještě před jeho začátkem a ještě méně je mužů, kteří kvůli plánování rodičovství mění svůj životní styl. Přitom správná výživa a životní styl obou budoucích rodičů hrají důležitou úlohu v tom, zda se páru vůbec podaří otěhotnět. Na počátku těhotenství pak mohou mít velké nedostatky ve výživě ženy zásadní vliv na zdraví, ale i život vyvíjejícího se plodu.  

Číst dál...

Jaké živiny jsou pro početí důležité

O tom, které živiny mohou mít vliv na plodnost muže i ženy a měli bychom je vhodně doplňovat již při plánování těhotenství. 

 

Pro správný vývoj pohlavních buněk u obou partnerů a pro přípravu organizmu ženy na těhotenství je důležitý především příjem kyseliny listové, železa, zinku, vápníku, selenu, vitaminu D, E, omega-3 nenasycených mastných kyselin a jódu.

Číst dál...

Výživa v těhotenství

Jak by se měly stravovat maminky v době těhotenství a jaká jsou rizika nedostatečné výživy v tomto období.

vyziva v tehotenstvi
 

Správná výživa je velmi důležitá pro bezproblémový průběh těhotenství a zdravý vývoj plodu.  Je však třeba mít na paměti, že se nejedná pouze o výživu v průběhu těhotenství, značný  preventivní význam má správná výživa už před otěhotněním. Výhodou pro budoucí těhotenství je např. přiměřená tělesná hmotnost, dostatečný příjem kyseliny listové a některých minerálních látek (vápníku, hořčíku, jódu).

Číst dál...

Kontakty

Ministerstvo zemědělství
Těšnov 65/17
Praha 1, 110 00

info@mze.cz
+420 221 811 111
+420 221 812 425

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“