mléko a mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky

Výhody a nevýhody konzumace mléka a mléčných výrobků.

mleko-krabiceMléko a mléčné výrobky mají vysokou výživovou hodnotu, protože obsahují všechny tři základní živiny: bílkoviny, tuky a sacharidy, dále vitaminy (s výjimkou vitaminu C) a některé minerální látky. Hlavně však jsou důležitým zdrojem dobře vstřebatelného vápníku, který je nutný pro správný vývoj kostí a zubů.

Číst dál...

Sýry v lidské výživě I

Výroba a složení sýrů.

syryry jsou jedním z nejdéle vyráběných mléčných výrobků. Podle staré legendy byl první sýr objeven asijským kočovníkem, který si jeden ze svých cestovních vaků na vodu naplnil mlékem. Když se po několika hodinách v koňském sedle chtěl osvěžit douškem mléka, nalezl ke svému překvapení místo něj lehce nakyslou bledou tekutinu a pevné bílé chuchvalce.

Číst dál...

Sýry v lidské výživě II

Druhy a značení sýrů.

Sýry lze dělit polomoucke tvaruzkyodle technologie výroby, tvrdosti, obsahu tuku v sušině, obsahu vápníku, mléčného cukru a mnoha dalších hledisek. Podle technologie je dělíme na sýry přírodní, syrovátkové a tavené. Přírodní sýry dále dělíme na čerstvé a termizované (tyto sýry jsou nezrající a vyrábí se z tvarohu: například sýry Mozarella, Cottage, Lučina). 

Číst dál...

Kysané mléčné výrobky

O kysaných mléčných výrobcích - výroba a příznivé účinky na zdraví.

 Kysanékysane mlecne vyr (fermentované) mléčné výrobky mají velmi dlouhou výrobní tradici a patří mezi jedny z nejstarších mléčných výrobků vůbec. Řadíme mezi ně všechny mléčné výrobky, do kterých byly přidány kysací bakteriální kultury (bakterie mléčného kysání). Na světě jich existuje mnoho různých druhů, z nichž se však vyrábí ve velkém jen několik desítek. Jedná se zejména o různé jogurty, acidofilní, kefírová nebo jogurtová mléka, kysanou smetanu, podmáslí, mléčný zákys atd.

Číst dál...

Kontakty

Ministerstvo zemědělství
Těšnov 65/17
Praha 1, 110 00

info@mze.cz
+420 221 811 111
+420 221 812 425

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“