Voda a pitný režim

Proč je důležité doplňovat tekutiny?

Vodvodaa je významnou částí lidského těla. V článku se dozvíte,jak je voda z těla vylučována a jakým způsobem bychom ji měli doplňovat a kolik.  

 

Lidské tělo se skládá převážně z vody. Nejvíce je obsažena v těle malých dětí, u kterých tvoří až 3/4 jejich těla. Mladý člověk má ve svém těle přibližně 60 % vody, starší lidé ještě méně. Toto množství si můžeme představit tak, že například mladý muž, který váží 75 kilogramů má ve svém těle 45 kg vody.

Číst dál...

Co máme pít?

O vhodných a nevhodných nápojích.  

 salek-caje

Nejlepším nápojem je čistá pitná voda

z vodovodu nebo také i ze studny, zde si však musíme dát pozor, aby byla pitná! Podívejte se jak je studna označena! Vhodné jsou také kupované balené vody. Ty by však měly být neperlivé, bez bublinek, a bez cukru. 

Číst dál...

Energetické nápoje – káva nové generace nebo kamikadze?

Energetické nápoje „nám dávají křídla“, ale jaká je jejich druhá strana? 

energy drink maly 

Co jsou energetické nápoje?

Jsou to povzbuzující nealkoholické nápoje, které obsahují směs stimulujících  látek, sacharidů, některých vitaminů a minerálních látek. Podle výrobců „energeťáky“ zvyšují výkonnost, rychlost reakce, podporují bdělost, zlepšují koncentraci, revitalizují tělo a mysl, stimulují metabolizmus, urychlují regeneraci těla a tak dále a tak dále.

Na našem trhu se objevily tyto nápoje asi v polovině devadesátých let minulého století a poptávka po nich se neustále zvyšuje, přestože cena za jedno balení (plechovka cca 250 ml) je poměrně vysoká.

Číst dál...

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“