Kulinární úpravy potravin

Kulinární úpravy stravy

 O výhodách a nevýhodách jednotlivých kulinárních (kuchařských) úprav stravy.

Hlavním úkolem tepelnpapinaké a jiné kulinární úpravy potravin je zlepšit stravitelnost a využitelnost živin (čili jejich nutriční hodnotu). I ze suroviny, která není pro přímou konzumaci vhodná, (například syrové maso, syrový bílek) můžeme po tepelném zpracování připravit chutný a zdraví prospěšný pokrm.

Číst dál...

Proč se potraviny kazí a jak tomu zabránit

O rychle se kazících – neúdržných – potravinách a způsobech jejich konzervace.

tresneNeúdržné potraviny jsou potraviny, které obsahují velké množství vody a  bílkovin, a proto se při uskladnění za normálních podmínek rychle kazí. Patří sem zejména maso, ryby, mléko, vejce a některé druhy ovoce a zeleniny. Aby člověk mohl neúdržné potraviny po určitou dobu skladovat a nebyl odkázán na nepřetržitý přísun čerstvých potravin, byly vynalezeny různé konzervační metody.

Číst dál...

Proč nesmažit?

O nebezpečí skrytém pod křupavou kůrkou smažených potravin.

Smažené potravinypanev se těší široké oblibě u všech věkových kategorií včetně těch nejmladších. Smažené potraviny jsou často stavěny na místo něčeho lepšího, co normálně nemáme a o co je třeba usilovat. Že smažené pokrmy nepřinášejí tělu žádný zvláštní užitek, ba naopak  nám mohou pořádně zavařit, je nad slunce jasné již dlouho.

Číst dál...

V čem vařit či nevařit?

O kuchyňském nádobí, které již není vhodné k tepelné úpravě pokrmů.

Číst dál...

Kontakty

Ministerstvo zemědělství
Těšnov 65/17
Praha 1, 110 00

info@mze.cz
+420 221 811 111
+420 221 812 425

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“