Cukrovka

Co je cukrovka?

O tom, co je cukrovka a jaké jsou její příčiny.

 

cukrovkaCukrovka neboli úplavice cukrová je chronické celoživotní onemocnění, které zkracuje život postižených v průměru o 10 let. Je známa již po staletí. Odborně se nazývá diabetes mellitus. Slovem diabetes je vyjádřen fakt, že voda protéká tělem jako rourou, mellitus pochází z latinského medem osladit – moč diabetiků (osob postižených cukrovkou) je sladká. V minulosti se moč diabetiků ochutnávala, protože lékaři starověku a středověku mohli vyšetřit pacientovu moč jen pomocí svých smyslů.

Číst dál...

Cukrovka a její léčba

O projevech cukrovky, komplikacích a léčbě onemocnění, které nás může postihnout v každém věku. Touto nemocí mohou trpět děti i dospělé.

 cukrovka

O tom, co je cukrovka a jaké jsou její příčiny se dočtete zde.

Číst dál...

Průvodce světem náhradních (umělých) sladidel

O různých druzích náhradních sladidel - jak se vyrábějí, jaký mají význam a jaké výhody a rizika jsou s jejich konzumací spojená.

 

nahradni_sladidlo

Co jsou to náhradní sladidla a proč je používáme

Mezi náhradní sladidla patří látky velmi různorodého chemického složení. Jsou vyráběny uměle, i když některé z nich se v přírodě vyskytují. Jejich získávání z přirozených zdrojů by ale bylo mnohem dražší, než jejich chemická výroba.

Číst dál...

Kontakty

Ministerstvo zemědělství
Těšnov 65/17
Praha 1, 110 00

info@mze.cz
+420 221 811 111
+420 221 812 425

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“