Zácpa a průjem

Jak bojovat s průjmem

O zácpě a průjmu a o tom, co na něj pomáhá.

 

zacpa a prujem

Průjemm se projevuje odchodem více než 3 řídkých stolic denně nebo množstvím řídké stolice větším než 300 ml/den. Při průjmu je porušena funkce střeva, které místo v střebávání vody a živin tyto látky vylučuje z těla ven. Je to ochranný mechanizmus, kterým se tělo snaží zbavit škodlivých látek. Při dlouhotrvajících úporných průjmech hrozí dehydratace (odvodnění) a celkové selhání organizmu.
 

 

Číst dál...

Jak bojovat se zácpou

O zácpě a o tom, co na ni pomáhá.

 

Zácpa je funkční porucha zažívání spojená s málo častým a obtížným až bolestivým vyprazdňováním tuhé stolice, která se hromadí v tlustém střevě. U zdravého člověka je týdenní četnost stolic individuální a není nezbytné, aby k defekaci (vyprázdnění) docházelo každý den, je ale důležité, aby se tak dělo pravidelně a bezbolestně. Dlouhodobě zácpa trápí přibližně 30 % dospělé populace a často souvisí s nevhodným životním stylem. Zácpa může zhoršovat jiná onemocnění, např. hemoroidy.

Číst dál...

Dyspepsie

O dyspepsii, nepříjemných trávicích obtížích, které nás dokáží pěkně pozlobit, a o tom, jaké má dyspepsie příčiny a jak se s ní vypořádat.

 

Co je dyspepsie?

Slovo dyspepsie bychom si mohli vyložit jako poruchu trávení (pomocí předpony dys- vyjadřujeme poruchu,  pepsia je řeckého původu a znamená trávení). Dyspepsie není nemoc sama o sobě, ale označujeme tak soubor dlouhodobě se vyskytujících (min 3 měsíce) zažívacích příznaků lokalizovaných do oblasti nejčastěji jícnu, žaludku a střev. Tyto příznaky většinou doplňují onemocnění trávicího traktu, mohou ale být i projevem onemocnění jiných než trávicích orgánů, například ledvin.

Číst dál...

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“