Potravní nákazy virové

Žloutenka (virová hepatitida) typu A a E

 

obr.10

O žloutence typu A a E, jak se projevují a jak jim můžeme předcházet.  

 

Pod pojmem žloutenka se skrývají zánětlivá onemocnění jater. Název je odvozen od žlutého zabarvení některých nemocných. Odborně se jim říká hepatitida.

Číst dál...

Nemoc šílených krav – BSE

O tom, jak začalo „kraví šílenství“, jak se projevuje a přenáší, a zda nás stále ještě ohrožuje.

.

Žila byla v daleké Anglii ovečka, která onemocněla klusavkou – scrapií, jak na oněch ostrovech říkají. A jelikož poté, co pošla, se všem zželelo jejího ubohého těla, a aby nepřišlo nazmar, tak je rozvařili, či spíše je učmoudili, ani ne při sto stupních, v kafilérii na kaši. Tu usušili a dali sežrat krávě. A jelikož ji takhle přikrmovali dlouho, klusavka – scrapie – nakonec zmutovala v novou nemoc, nemoc šílených krav. S jistou nadsázkou lze takto „pohádkově“ popsat vznik bovinní spongiformní encefalopatie, neboli BSE.“

(Josef Duben: Jak nás strašila BSE)

Číst dál...

Ptačí chřipka aneb kuřecí mor

O ptačí chřipce, onemocnění přenosném z ptáků na lidi, o tom jak se projevuje, přenáší a jak je možné se proti ní chránit.

 kacena

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které postihuje jak volně žijící ptáky, tak ptáky chované v zajetí. Jde o onemocnění způsobené virem, který se vyskytuje ve více formách, z nichž pouze některé způsobují vážné problémy. První přenos viru ptačí chřipky na člověka způsobil podtyp H5N1.

Číst dál...

Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“