Víš co jíš

There are 354 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
10 kroků k úspěšnému kojení
10 kroků k úspěšnému kojení je strategie, jak pomoci co největšímu počtu matek úspěšně zahájit a udržet výlučné kojení po dobu 6 měsíců. Mezi tyto kroky patří například: vyškolení všech zaměstnanců v technice kojení, umožnění prvního kojení do půl hodiny po porodu, umožnění kojení i při odloučení od dítěte (inkubátor, JIP), praktikování rooming-in (matky jsou s dětmi na pokoji), časově neomezené kojení podle potřeby dítěte, umožnění přikládání tak často, jak dítě chce.
adrenalinu

Adrenalin je hormon, který působí na cévní stěny, brání jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku. V lidském těle je adrenalin produkován dření nadledvin.

Author - Dana Koubová
Počet zobrazení - 630
adrenalinu

Adrenalin je hormon, který působí na cévní stěny, brání jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku. V lidském těle je adrenalin produkován dření nadledvin.

Author - Dana Koubová
afrodisiakum
Afrodisiakum je látka nebo prostředek zvyšující pohlavní touhu a výkonnost.
Počet zobrazení - 633
afrodiziakální účinky
Afrodiziakální účinky = zvyšující pohlavní touhu a výkonnost.
alergen
Alergen je součást bílkoviny, která spouští obrannou reakci v těle alergika. Jako alergen působí látky, které jsou přirozenou součástí životního prostředí, negativně účinkují jen na jedince, kteří mají narušenou imunitu ve smyslu přehnané citlivosti. Alergenů je celá řada a na různé alergiky působí různé alergeny.
Počet zobrazení - 679
alergické reakci
Alergická reakce je vlastně přehnaná reakce obranného (imunitního) systému těla. Alergickou reakci může vyvolat celá řada potravin. Více informací o některých z nich se dozvíte ve článku Potravinové alergie.
alergizující potraviny
Potravina vyvolávající alergickou reakci; s obsahem alergenu.
alkaloidy
Alkaloidy jsou látky schopné vyvolat různé reakce v organizmu, například zvýšení krevního tlaku, oddálení únavy a pod.
Počet zobrazení - 664
alkohol
Chemický název je ethanol či ethylalkohol. Lidově je to totéž co líh.
Počet zobrazení - 731
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozkovou tkáň starších osob, které se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, zhoršením orientace, změnami v chování, ztrátou zájmu o koníčky a vedoucí až k rozkladu osobnosti. Zpravidla končí demencí.
Alzheimerovy demence
Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozkovou tkáň starších osob, které se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, zhoršením orientace, změnami v chování, ztrátou zájmu o koníčky a vedoucí až k rozkladu osobnosti. Zzpravidla končí demencí.
amarant
Amarant patří mezi nepravé obilniny. Semena amarantu jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálů, vyrábí se z nich mouka. Semena navíc neobsahují lepek, takže se využívají k výrobě mouky vhodné pro bezlepkovou dietu. Zelené části rostliny lze upravit jako zeleninu.
Počet zobrazení - 748
aminokyselin
Aminokyseliny jsou organické kyseliny, které obsahují aminoskupinu -NH2. Aminokyseliny jsou základem bílkovin a „stavebním kamenem“ všech živých organismů.
Počet zobrazení - 688
aminokyselina
Aminokyseliny jsou dusíkaté látky (obsahují ve své chemické struktuře dusík). Jsou to stavební prvky bílkovin, obsahují je všechny živé organizmy.
Počet zobrazení - 622