Víš co jíš

There are 28 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
adrenalinu

Adrenalin je hormon, který působí na cévní stěny, brání jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku. V lidském těle je adrenalin produkován dření nadledvin.

Author - Dana Koubová
Počet zobrazení - 678
adrenalinu

Adrenalin je hormon, který působí na cévní stěny, brání jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku. V lidském těle je adrenalin produkován dření nadledvin.

Author - Dana Koubová
afrodisiakum
Afrodisiakum je látka nebo prostředek zvyšující pohlavní touhu a výkonnost.
Počet zobrazení - 677
afrodiziakální účinky
Afrodiziakální účinky = zvyšující pohlavní touhu a výkonnost.
alergen
Alergen je součást bílkoviny, která spouští obrannou reakci v těle alergika. Jako alergen působí látky, které jsou přirozenou součástí životního prostředí, negativně účinkují jen na jedince, kteří mají narušenou imunitu ve smyslu přehnané citlivosti. Alergenů je celá řada a na různé alergiky působí různé alergeny.
Počet zobrazení - 733
alergické reakci
Alergická reakce je vlastně přehnaná reakce obranného (imunitního) systému těla. Alergickou reakci může vyvolat celá řada potravin. Více informací o některých z nich se dozvíte ve článku Potravinové alergie.
alergizující potraviny
Potravina vyvolávající alergickou reakci; s obsahem alergenu.
alkaloidy
Alkaloidy jsou látky schopné vyvolat různé reakce v organizmu, například zvýšení krevního tlaku, oddálení únavy a pod.
Počet zobrazení - 720
alkohol
Chemický název je ethanol či ethylalkohol. Lidově je to totéž co líh.
Počet zobrazení - 795
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozkovou tkáň starších osob, které se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, zhoršením orientace, změnami v chování, ztrátou zájmu o koníčky a vedoucí až k rozkladu osobnosti. Zpravidla končí demencí.
Alzheimerovy demence
Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozkovou tkáň starších osob, které se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, zhoršením orientace, změnami v chování, ztrátou zájmu o koníčky a vedoucí až k rozkladu osobnosti. Zzpravidla končí demencí.
amarant
Amarant patří mezi nepravé obilniny. Semena amarantu jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálů, vyrábí se z nich mouka. Semena navíc neobsahují lepek, takže se využívají k výrobě mouky vhodné pro bezlepkovou dietu. Zelené části rostliny lze upravit jako zeleninu.
Počet zobrazení - 810
aminokyselin
Aminokyseliny jsou organické kyseliny, které obsahují aminoskupinu -NH2. Aminokyseliny jsou základem bílkovin a „stavebním kamenem“ všech živých organismů.
Počet zobrazení - 760
aminokyselina
Aminokyseliny jsou dusíkaté látky (obsahují ve své chemické struktuře dusík). Jsou to stavební prvky bílkovin, obsahují je všechny živé organizmy.
Počet zobrazení - 671
anafylaktické reakce
Projevem anafylaktického šoku může být: náhle vzniklá rozsáhlá vyrážka, otok jazyka a dýchacích cest vedoucí k poruše dýchání, bušení srdce, zvracení,bezvědomí.  Reakce bývá velmi rychlá a stav postiženého se dramaticky zhoršuje.