Víš co jíš

There are 12 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
na obsah rtuti
Nízký obsah rtuti má například hejk, losos, kapr, mořská štika, pstruh, sardinky či treska. Lehce zvýšený obsah rtuti má makrela nebo tuňák, jejich příjem je vhodný nejvýše 1x týdně.
Počet zobrazení - 566
nadbytek vlákniny
Nadbytek vlákniny ve stravě může zapříčinit zácpu a zhoršit vstřebávání některých minerálních látek a stopových prvků z potravy, např. zinku a železa.
náhradní sladidla
Náhradní sladidla jsou látky přidávané do potravin pro vytvoření dojmu sladké chuti, mají nižší obsah energie než cukr (řepný cukr = sacharóza). Některá náhradní sladidla jsou vyráběna uměle – například sacharin, aspartam, acesulfam K, cyklamát. Existují ale i přirozená náhradní sladidla – například sorbitol nebo xylitol.
nasycené tuky
Nasycené tuky významně zvyšují riziko onemocnění srdce a cév. Vyskytují se především v živočišných tucích, kokosovém a palmojádrovém tuku. Vysoké množství obsahují například uzeniny, tučná masa a mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku (mimo jiné smetana, šlehačka, smetanové jogurty, plnotučné mléko atd.), majonéza, rychlé občerstvení, smažené a fritované potraviny, sladkosti apod.
nasycených tuků
Nasycené tuky významně zvyšují riziko onemocnění srdce a cév. Vyskytují se především v živočišných tucích, kokosovém a palmojádrovém tuku. Vysoké množství obsahují například uzeniny, tučná masa a mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku (mimo jiné smetana, šlehačka, smetanové jogurty, plnotučné mléko atd.), majonéza, rychlé občerstvení, smažené a fritované potraviny, sladkosti apod.
nenasycená vazba
Nenasycená vazba = násobná (dvojná nebo trojná) vazba mezi 2 sousedními uhlíky organické sloučeniny
nenasycené mastné kyseliny
Nenasycené mastné kyseliny mají ve svém uhlíkovém řetězci jednu nebo více dvojných vazeb. Dle toho se dále dělí na mononenasycené a polynenasycené, jež mají v těle odlišné funkce.
nenasycených mastných kyselin
Nenasycené mastné kyseliny se dělí na tzv. mononenasycené (s jednou násobnou vazbou) a polynenasycené (se dvěma a více násobnými vazbami). Mononenasycené MK se také označují jako MUFA (z angl. mono-unsaturated fatty acids), polynenasycené jako PUFA (angl. poly-unsaturated fatty acids).
nenasycených vazeb
Nenasycená vazba = násobná (dvojná nebo trojná) vazba mezi 2 sousedními uhlíky organické sloučeniny
nepravým obilovinám
Nepravé obiloviny nepatří do stejné čeledi jako obilniny, ale složením i využitím se jim podobají.
nesnášenlivost potravin
Nesnášenlivost potravin = potravinová intolerance.
nesnášenlivosti lepku
Nesnášenlivost lepku se označuje také jako celiakie, glutenová nebo glutensenzitivní enteropatie.