Víš co jíš

There are 12 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
rafinaci
Rafinace je lisování oleje za použití vysokého tlaku a teploty a jeho chemická úprava. Trans mastné kyseliny mohou vznikat především při dezodorizaci (odstranění pachů) různých olejů při teplotách 220 – 270°C.
Počet zobrazení - 532
raw
"raw" (z anglického raw = syrový)
Počet zobrazení - 660
receptor
Receptor = čidlo. Dokáže zachytit signál (třeba zvuk, světlo, teplo,…) z vnějšího prostředí, zpracovat ho na nervový signál a ten poslat k dalšímu vyhodnocení do mozku.
Počet zobrazení - 560
receptory
Receptor = čidlo. Dokáže zachytit signál (třeba zvuk, světlo, teplo,…) z vnějšího prostředí, zpracovat ho na nervový signál a ten poslat k dalšímu vyhodnocení do mozku.
Počet zobrazení - 563
refluxní choroba jícnu
Onemocnění, při kterém špatně funguje svalový svěrač mezi jícnem a žaludkem a dochází tak k návratu kyselé tráveniny z žaludku do jícnu. Následkem toho se vyskytuje „pálení žáhy“, ale také zápach z úst, bolest a tlak na hrudi a další.
rehydratačního roztoku
Rehydratační roztok lze připravit i v domácích podmínkách z 1 litru převařené vody, 1 zarovnané lžičky kuchyňské soli a 5 lžiček glukopuru (glukózy) nebo 10 lžiček cukru (sacharózy).
revmatické artritidy
Revmatická artritida je bolestivé zánětlivé onemocnění kloubů.
rizikové geny

Geny spojené s celiakií jsou HLA-DQ2 a HLA-DQ8. Patří mezi geny, které umožňují tělu rozeznávat látky tělu vlastní od cizorodých.

Author - Dana Koubová
Počet zobrazení - 538
rostlinné steroly
Rostlinné steroly (fytosteroly) jsou sloučeniny rostlinného původu, které jsou svou strukturou podobné cholesterolu. Díky své podobnosti s cholesterolem jsou schopny blokovat ve střevě vstup cholesterolu do krevního oběhu. Výsledkem je vyloučení cholesterolu přirozenou cestou. Proto se začínají fytosteroly objevovat nejen ve formě potravních doplňků, ale jsou jimi obohacovány i některé potraviny včetně rostlinných tuků.
rutin
Rutin je látka, která má mnoho pozitivních zdravotních účinků. Především je to schopnost zvyšovat pevnost a pružnost cév, snižuje „špatný“ LDL cholesterol a patří mezi významné antioxidanty. Posiluje účinek vitaminu C.
Počet zobrazení - 625
rutinu
Rutin je zdraví prospěšná látka, která např. zvyšuje pružnost cév, má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi, aj.
Počet zobrazení - 783
rybí tuk
Rybí tuk je velmi zdravý, dodává lidskému tělu tzv. omega3 nenasycené mastné kyseliny, které snižují riziko onemocnění srdce a cév, působí také protisrážlivě a protizánětlivě.