Víš co jíš

There are 14 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
dehydratace
Dehydratace = odvodnění, nedostatek tekutin v těle. Jejími příznaky jsou oschlé sliznice, méně časté močení, neklid až poruchy vědomí, zapadlé oči, klesající napětí kůže (po zmáčknutí kůže se vzniklá kožní řasa pomaleji vrací zpět). Dehydrataci rozhodně nepodceňujte, může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život.
Počet zobrazení - 571
demencí
Onemocnění, při kterém dochází k zhoršení rozumových funkcí v důsledku změn v mozkové tkáni.
Počet zobrazení - 1244
depresi
Deprese je závažné psychické onemocnění celého těla - postihuje nervovou soustavu, duševní složku, myšlení i chování. Ovlivňuje náš spánek i chuť k jídlu, pocity vůči sobě samému i způsob uvažování o lidech a věcech kolem sebe a přístup k nim. Příznaky mohou přetrvávat týdny, měsíce i roky. Lidé trpící depresí se obvykle straní společnosti a mnozí uvažují i o sebevraždě.
Počet zobrazení - 488
desinfekční účinky
látky s desinfekčními účinky hubí některé mikroorganismy
detoxikace
zbavení se jedů
Počet zobrazení - 462
DHA
DHA = dokosahexaenová kyselina
Počet zobrazení - 561
diabetici
Diabetik = osoba nemocná cukrovkou (diabetem).
Počet zobrazení - 510
diabetiky
Diabetik = osoba nemocná cukrovkou (diabetem).
Počet zobrazení - 633
diabetu
Diabetes = cukrovka
Počet zobrazení - 477
divertikulitidy
Divertikulitida je onemocnění, při kterém se ve střevní stěně tvoří výchlipky (tzv. divertikly), v níchž se může hromadit střevní obsah a následně zahnívat.
Počet zobrazení - 649
DNA
DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu, která je nositelkou genetické informace většiny organismů a předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu.
Počet zobrazení - 578
doplňcích stravy
Doplňky stravy jsou zvláštní skupinou potravin, které mají doplňovat běžnou stravu o vitaminy, minerální nebo o jiné významné látky, a tím mají pozitivně ovlivňovat zdravotní stav konzumentů. Jsou prodejné v lékárnách i mimo ně.
dostatek bílkovin
Nedostatečný příjem bílkovin vede k úbytku svalové hmoty, tím se zhoršuje pohyblivost, oslabuje se obranyschopnost, zhoršuje hojení ran, prodlužuje se doba nemocnosti a rekonvalescence.
dusíkaté
obsahují ve své chemické struktuře dusík (N)
Počet zobrazení - 1221