Víš co jíš

There are 26 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
maltodextrinem
Maltodextrin je polysacharid, který se vyrábí ze škrobu – hlavně kukuřičného, pšeničného a rýžového. Skládá se z 3-19 molekul glukózy (hroznového cukru).
Počet zobrazení - 559
mastných kyselin s krátkým a středním ře
Mastné kyseliny s krátkým řetězcem mají v molekule 2-4 uhlíky. Řadíme k nim kyselinu octovou, propionovou a máselnou. Nepatří sice k nejbohatším zdrojům energie, ale jsou velmi důležitým a rychlým zdrojem energie pro buňky sliznice tlustého střeva. V játrech jsou velmi důležitým zdrojem energie pro jaterní buňky. Mastné kyseliny se středním řetězcem mají v molekule 6–12 uhlíků. Řadíme mezi ně kyselinu kapronovou, kaprylovou, kaprinovou a laurovou. Portálním řečištěm jsou transportovány přímo do jater, kde jsou pohotovým zdrojem energie.
medovice
Medovice je sladká lepkavá tekutina, kterou sbírají včely na jehličí, listech a větévkách lesních rostlin. Nepochází ale z těchto rostlin – vylučují ji různé druhy mšic, které na lesních rostlinách parazitují.
Počet zobrazení - 558
Melta
Melta je kávovinová směs. Obsahuje: bílkoviny 9,4g, sacharidy 60g, tuky 1,9g. Její energetická hodnota je 1240 kJ/100g.
Počet zobrazení - 600
menopause
Počet zobrazení - 491
menopausy
Menopauza (klimakterium, „přechod“) označuje u žen konec menstruace a schopnosti mít děti. U většiny žen nastává mezi 45. a 55. rokem věku.
Počet zobrazení - 509
menopauza
Menopauza (klimakterium, „přechod“) označuje u žen konec menstruace a schopnosti mít děti. U většiny žen nastává mezi 45. a 55. rokem věku.
Počet zobrazení - 532
menopauze
Menopauza je období po skončení hormonální aktivity vaječníků. Nastupuje obvykle mezi 45.-55. rokem života ženy.
Počet zobrazení - 654
mentální postižení
Mentální postižení = postižení rozumových funkcí mozku.
Merriam-Webster
Slovník vychází v americkém vydavatelství Merriam-Webster od roku 1847 a je dostupný také on-line na adrese http://www.merriam-webster.com.
Počet zobrazení - 577
methylxantiny
Methylxantiny jsou látky, které mohou mít nepříznivé účinky na zdraví, způsobují například zrychlení srdeční činnosti, poruchy spánku a jiné. V kakau je obsažen methylxantin theobromin.
Počet zobrazení - 653
Mezinárodní kodex marketingu náhrad mate
Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka byl přijat WHO v roce 1981 jako doporučení vládám členských zemí. Cílem kodexu je přispět k ochraně kojení před nevhodným marketingem náhrad mateřského mléka, lahví a dudlíků. Týká se jakékoliv kojenecké výživy určené k použití v prvních 6 měsících věku dítěte, kdy je jako optimální strava doporučováno pouze mateřské mléko.
míšek
Míšek (arillus) je dužnaté pletivo, které zcela nebo zčásti obaluje semeno.
Počet zobrazení - 1390
mízních uzlin
Lymfatické (mízní) uzliny jsou součástí lymfatického systému, který je tvořen z lymfatických cév, lymfatických uzlin a orgánů (brzlík). Naše tělo je celé doslova protkáno lymfatickými cévami, kterými proudí míza (lymfa). Míza vzniká odloučením krevní plasmy skrze krevní kapiláry do lymfatických cév. V systému lymfatických cév jsou na různých místech uzliny, které se podílí na imunitním systému.
mízy cukerného javoru
Cukerný javor (Accer sacharum) roste pouze v severovýchodní části Severní Ameriky, dožívá se až 250 let. Míza je čirý roztok, který proudí rostlinnými cévami a přenáší živiny – je to vlastně pro rostliny totéž, co pro živočichy krev.