O zubním kazu a jak lze předejít jeho vzniku.

 zdrave zuby

Zubní kaz je chronické infekční civilizační onemocnění, kterému lze z velké míry zabránit vhodnou prevencí. Je to asi nejčastější onemocnění vůbec.

Jak vzniká zubní kaz?

Na vzniku zubního kazu se podílí více činitelů. Na jedné straně to jsou bakterie přítomné v dutině ústní (například některé streptokoky) a cukry a škroby potravy, na druhé straně barikády stojí množství a kvalita slin a také kvalita zubního povrchu, která je z části dána dědičně, z části je ovlivněna životním stylem, stravováním, nemocemi a užíváním léků či nevhodnými návyky.

Kazotvorné bakterie mají schopnost přichytit se na povrchu zubů, zkvašovat jednoduché sacharidy přijaté ve stravě za vzniku kyselin a vytvářet na povrchu zubů zubní povlak čili plak. Kyseliny v dutině ústní naleptávají zubní sklovinu, z níž se uvolňují minerální látky, zejména vápník, a tak vzniká prvotní poškození zubní skloviny. Když se nepodaří poškození v této fázi odstranit, proniká kaz hlouběji až do zubní dřeně, zub se stává citlivým na teplé a studené, sladké a kyselé, a v pokročilém stádiu je onemocnění i velmi bolestivé.

Sliny fungují jako přirozená ochrana proti kyselému prostředí, ředí kyseliny, neutralizují je a zároveň dodávají do úst vápník a fosfáty. Sliny jako ochrana ovšem působí jen do určité míry, jakmile je v ústech přítomno hodně kazotvorných bakterií a strava obsahuje nadmíru sacharidů, sliny samy o sobě už na boj se zubním kazem nestačí.

 

Jaké jsou hlavní možnosti ochrany?

  • oddálení infekce bakteriemi způsobujícími zubní kaz u malých dětí
  • vhodné složení stravy s omezením jednoduchých sacharidů
  • pravidelné a správné čištění chrupu
  • pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře
  • fluoridová prevence

 

Časná prevence v dětství

Prevence by měla začít již v době těhotenství ženy, která správnou stravou a péčí o vlastní chrup vytváří základ pro zdravý chrup svého zatím nenarozeného dítěte. Základy zoubků v dásních se totiž vytvářejí ještě v těhotenství. Nesmírně důležitá je prevence zejména u nejmenších dětí. Bakterie způsobující zubní kaz se totiž do úst dítěte dostávají až ze slin dospělých, novorozenec je v ústech nemá. Maminka ani jiný příbuzný by nikdy neměli malému dítěti olizovat dudlík, savičku lahvičky či jíst stejnou lžičkou jako dítě. Je totiž důležité, aby se osídlení úst dítěte bakteriemi způsobujícími zubní kaz pokud možno oddálilo. Bude-li mít dítě zkažený mléčný chrup, s velkou pravděpodobností se bude více kazit i chrup trvalý. Není tedy pravda, že na dočasném mléčném chrupu nezáleží. V případě předčasného vytržení zkaženého mléčného zubu navíc nemusí být správně vytvořeno místo pro stálé zuby a ty mohou následně růst jinak, než by správně měly.

 

Sacharidy a výživa obecně

Na vznik zubního kazu má podstatný vliv jak množství, tak i četnost konzumace sacharidů, zejména jednoduchých cukrů. Nejvíc nebezpečný pro vznik zubního kazu je řepný cukr (sacharóza). Ze sladkostí jsou nejhorší ty, které se lepí a ulpívají na povrchu zubů, jako jsou karamely, lízátka, čokoláda, marmelády, sušenky. Čím častěji během dne jsou sladkosti včetně sladkých nápojů konzumovány, aniž by následovalo vyčištění zubů, tím více se riziko vzniku zubního kazu zvyšuje. Stejně tak nejsou vhodné ani neředěné ovocné šťávy, neboť obsahují kyseliny, které leptají zubní povrch. Naproti tomu například tvrdý sýr je potravinou, která před vznikem zubního kazu může chránit, neboť neutralizuje kyselé prostředí a dodává vápník a fosfor. Individuální odolnost zubů je ovlivněna celkovým jídelníčkem, který by měl obsahovat všechny nezbytné živiny, zejména dostatek bílkovin, vápníku, fosforu, fluoru a dalších minerálních látek a stopových prvků.

 

Každodenní péče o chrup

O tom, jak často, jakým způsobem a s použitím jakých pomůcek si čistit zuby, je nejlépe se poradit s ošetřujícím zubním lékařem či s dentální hygienistkou. Tito zubní specialisté vám ukáží správnou techniku čištění zubů a doporučí vhodný kartáček, zubní pastu, ústní vodu, dentální nit, kartáčky pro čištění mezizubních štěrbin a další pomůcky a potřeby pro ústní hygienu. Obecně platí, že zuby by se měly čistit minimálně 2x denně pomocí měkkého zubního kartáčku s krátkou čistící částí, aby byly dobře dostupné všechny čištěné prostory. Po večerním čištění zubů už by se nemělo jíst, a to ani dříve schvalované jablko, pít se mohou jen nápoje bez obsahu cukru, jako jsou stolní voda, neslazená minerálka či neslazený čaj. Během spánku klesá produkce slin a tím se šance na vznik zubního kazu zvětšují.

A pozor! Ani sebelepší žvýkačka bez cukru čištění zubů nemůže nahradit.

 

Lékařská péče

Na lékařskou zubní prevenci bychom neměli zapomenout 2x ročně. Lékař při preventivní prohlídce zkontroluje stav chrupu a opraví případné defekty zubů v jejich zárodku.

 

Fluoridová prevence

Významnou součástí vzniku zubního kazu je příjem fluoridu. Fluorid významně zvyšuje odolnost a pevnost zubní skloviny, prokazatelně snižuje riziko vzniku zubního kazu. Do roku 1988 u nás byla fluoridem obohacována voda v některých veřejných vodovodech, od té doby se od plošné fluoridace ustoupilo a přednost dostalo používání fluoridem obohacené soli, užívání fluoridových tablet, individuální používání fluoridovaných zubních past, gelů, laků a roztoků.

Ve vyšších dávkách je ovšem fluorid pro zuby a také pro organismus celkově škodlivý – zubní sklovina se zabarví a stává se křehkou. Proto je třeba se o jeho dávkování poradit s lékařem.

 

 

Použitá literatura:

Navarová, L., Lekešová, I., Kazivost a stav chrupu u dětské populace. Lékařské listy, příloha Zdravotnických novin, Stomatologie, 14/2006, s. 5-6
Broukal, Z., Prenatální a perinatální antimikrobiální profylaxe zubního kazu. Lékařské listy, příloha Zdravotnických novin, Stomatologie, 14/2006, s. 7-9