Které potraviny napadají plísně nejčastěji a jak si s nimi poradit?

Plísně moplisen na jamuhou napadnout téměř každou potravinu, která obsahuje dostatek vody a živin. Plísně jsou ale vcelku nenáročné a dokáží vystačit s málem. Častěji jsou napadány potraviny skladované za nevhodných podmínek, zejména v příliš vlhkém a teplém prostředí.

Pečivo (zejména čerstvé, teplé) nebo sýry a salámy nemají být dlouho skladovány v mikrotenovém sáčku. Často plísně najdete například v arašídech a jiných oříšcích, obilninách, sóji, koření, čaji a kávě. Plísňové jedy můžete najít i v živočišných potravinách, a to v případě, že jsou chovná zvířata krmena zaplísněným krmivem – např. v mléce, sýrech či mase.

 

Jak mám zacházet se zaplísněnými potravinami?

Odpověď je jednoduchá, i když zejména starší generace se s ní většinou nerada smiřuje. Každou zaplísněnou potravinu je třeba bez milosti vyhodit, celou! V žádném případě nevykrajujte plísní napadené ovoce a zeleninu, neokrajujte chléb či sýr, ani neodstraňujte plíseň z povrchu marmelády, sirupu či kompotu. Plísňového podhoubí se takto sice do jisté míry zbavíte, nicméně plísňové jedy mohou být přítomny v celém obsahu potraviny aniž byste si toho mohli všimnout.

 

Jak mohu zničit plísňový jed v potravině?

Tak to se Vám asi v domácnosti jen tak nepodaří. Většina plísňových jedů je totiž extrémně odolná vůči vysokým i nízkým teplotám a při vaření, pečení či mražení potraviny se neničí.

 

Jak poznám, že plíseň na potravině je zdraví škodlivá?

V domácích podmínkách toto nezjistíte. Bylo by potřeba nechat potravinu vyšetřit v laboratoři, aby se určilo, o jakou plíseň se jedná, a zda je v  potravině  plísňový jed. Při těchto rozborech by ale stejně potravina byla znehodnocena, a navíc by vás celé vyšetření vyšlo docela draho. Ke každé zaplísněné potravině proto přistupujte pro jistotu tak, jako by byla zdraví škodlivá.

 

Jak chránit své zdraví před potravinovými plísněmi a jejich jedy?

  • Pečlivě vybírejte potraviny v obchodech - nekupujte potraviny s prošlou zárukou, potraviny s poškozeným obalem či potraviny viditelně plesnivé.
  • Nenakupujte zbytečně velké množství potravin do zásoby.
  • V domácnosti  potraviny skladujte za podmínek určených výrobcem na obalu.
  • Udržujte čistotu všude, kde manipulujete s potravinami.
  • Pravidelně kontrolujte potraviny v lednici i ve spíži.
  • Zaplísněné potraviny nedávejte domácím zvířatům.
  • Veškeré zaplísněné potraviny okamžitě zlikvidujte.

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.

 

Použitá literatura:

Chlupáčová, M. Prevence plísňových onemocnění. SZÚ 2002.
Ostrý, V. Desatero rad k ochraně zdraví před mykotoxiny (plísňovými jedy) a toxinogenními plísněmi. SZÚ, Praha 2000.
Ostrý, V. Vláknité mikroskopické houby (plísně), mykotoxiny a zdraví člověka.SZÚ 1998.
Rady pro zdraví – plísně v potravinách.  OHS ve Svitavách, Zpravodaj č.1/2002.