Světová zdravotnická organizace propaguje heslo 5× DENNĚ. Pozor, týká se ovoce a zeleniny. Obsahem hesla je doporučení, že bychom alespoň 5× za den měli jíst kus ovoce či zeleniny, přičemž ovoce dává galantně přednost zelenině.

misa-ovoce-zele

Co by si měl každý zapamatovat?!

Zeleninu a ovoce bychom měli jíst po celý rok. Pořád ve stejném množství bez ohledu na to, zda mrzneme nebo se vedrem vaříme ve vlastní šťávě. Dobré je kombinovat různé druhy, které jsou v tom kterém roním období k dispozici, i když teď už není problém sehnat i v lednu jahody. (O co to měla těžší chudák Maruška, když pro ně musela jít až ke dvanácti měsíčkům. Nám stačí skočit do obchodu).

Přednost bychom však měli dávat ovoci a zelenině pěstovaným u nás, protože, velmi jednoduše řečeno, takové poctivé české kysané zelí má více vitaminu C než exotický pomeranč, který někdo utrhne bůhví jak daleko ještě zelený, a chudák nedozrálý zraje a zraje během daleké cesty.

Navíc – exotické ovoce může obsahovat látky, které v našem ovoci nejsou a které mohou u citlivějších jedinců vyvolat nepříjemnou alergii. 

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.

 

Použitá literatura:

Manuál prevence v lékařské praxi, 3. LF a SZU, souborné vydání 2004.
Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR, MZ ČR 2005.