Jaká zdravotní rizika mohou být spojená s farmářskými potravinami a jak bezpečně nakoupit na farmářském trhu?

Díky krátké tradici farmářských trhů a dlouhému procesu, který je v ČR spojený s tvorbou právních předpisů, byla ještě nedávno kontrola kvality farmářských potravin prodávaných na trzích nedostatečně ošetřena. V roce 2012 vydalo Ministerstvo zemědělství „Kodex farmářských trhů“, který definuje pojem farmářské trhy a popisuje, jaké požadavky mají potraviny na nich prodávané, splňovat. 

Kontrola kvality je i přesto ale poměrně obtížná, protože farmářských trhů je mnoho, konají se pouze v některé dny, někdy mění místo konání. Mezi nežádoucí jevy, které se opakovaně zjišťují, patří nabízení nepůvodního zboží (prodejce nabízí potraviny zakoupené z velkoobchodu jako farmářské). Potraviny jsou často také nevhodně skladované během přepravy a prodeje, a tím dochází ke zhoršení jejich kvality nebo dokonce ke zdravotní závadnosti – přemrzlé ovoce a zelenina, potraviny dlouho vystavené teplu a slunečnímu svitu (ovoce a zelenina vysychá, v rybách, mase či mléčných výrobcích může dojít k pomnožení nežádoucích bakterií). Při malovýrobě potravin je nižší kontrola zdravotní nezávadnosti i během výroby – používáním organických hnojiv jako jsou hnůj a močůvka je vyšší riziko přenosu infekčních fekálně-orálních infekcí, u malochovů slepic je oproti velkochovům mnohonásobně vyšší riziko přenosu salmonel z vajec. Na farmářských trzích se zejména dříve objevovali i výrobci bez oprávnění k výrobě potravin – díky tomu nebylo zajištěno jejich odborné vzdělání ani ručení za zdravotní nezávadnost a kvalitu potravin.


Jak bezpečně nakupovat na farmářském trhu


Věnujte pozornost kvalitě potravin – jak rozpoznat čerstvé potraviny od zdravotně rizikových se dozvíte zde. Všímejte si způsobu skladování potravin  během prodeje – teploty, vystavení slunci, ochrany před hmyzem a podobně. Povšimněte si také, zda prodejce dodržuje hygienické zásady při prodeji – oddělená manipulace se syrovými a tepelně upravenými potravinami, s penězi, používání ochranných pomůcek, šetrné zacházení s potravinami. Prodejce by měl mít viditelně vystavenou informaci o oprávnění k výrobě a prodeji potravin, původu potravin, odpovědné osobě. Pokud chcete o původu nakupovaných potravin vědět co nejvíce, zajeďte se na svou oblíbenou farmu podívat osobně. Zásada „důvěřuj, ale prověřuj“ se vyplatí i u farmářských potravin.  


Ze světa „farmářských chutí“ – „Tatarák“ z červené řepy
(4 porce):

SUROVINY: větší červená řepa, 2 lžíce olivového oleje, špetka soli, špetka bílého pepře, 1-2 stroužky česneku, 1 lžička balsamikového octa, hrst čerstvých lístků bazalky, 100 g mozarelly.
POSTUP: Řepu oloupeme, omyjeme a škrabkou nakrouháme na tenké plátky. Přelijeme zálivkou, kterou si předem připravíme z oleje, soli, čerstvě mletého pepře, lisovaného česneku a balsamikového octa. Necháme alespoň 2 hodiny marinovat v chladu. Poté zálivku slijeme, řepu promícháme s omytými a nasekanými lístky bazalky a navrch každé porce nahrubo nastrouháme mozarellu.


Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu 


Použitá literatura: mmm
Kodex farmářských trhů, portál Ministerstva zemědělství, cit. 8.11.2015.
Kontroly farmářských trhů, portál Ministerstva zemědělství, cit. 8. 11. 2015.
Liebl, M.: Farmářské trhy jsou v oblasti přímého prodeje fenomén, portál Ekolist, cit. 3.12.2012.
Michopulu, H.: Recepty z farmářského trhu, 1. Vydání, 2011, Praha, nakl. Hanka Michopulu, 250 s., ISBN: 9788026001133.