Výživa batolat se již začíná podobat stravě dospělých, batolata by měla ve své stravě objevit potraviny ze všech skupin potravinové pyramidy. Aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, musí být jeho strava, co nejpestřejší. Strava by měla být pravidelná, alespoň pětkrát denně, a měly bychom jí věnovat náležitý čas.

Batolecí výživa je ovlivněna vývojovými změnami dětského organizmu. Jednoruční dítě je schopno samo jíst rukama a pít z hrníčku, který mu však většinou musí přidržet někdo jiný. Dvouleté dítě už si umí podržet hrníček samo a umí jíst dobře lžičkou, avšak přednost dává ještě prstíkům. I když batolata mohou jíst téměř stejnou stravu jako dospělí, nejsou až do dvou let věku schopna sníst více jídla najednou. I později je třeba dávat dětem najíst častěji a v menších porcích, protože mají malou kapacitu žaludku.

Během batolecího období se také mění postoj dítěte k jídlu, začíná je více zajímat okolní svět, jídlo již pro ně není tak důležité jako dříve, a navíc začínají si sami vybírat, co chtějí a nechtějí jíst. Je proto třeba, aby si rodiče uvědomili, že jsou pro své dítě příkladem, podle kterého se učí jíst. Je také třeba, mít na paměti, že jídlo by nemělo být zneužíváno jako výchovný prostředek ani jako odměnu.

Několik tipů pro výživu batolat

 • Ztráta zájmu o jídlo v tomto věku je zcela přirozená, souvisí s poklesem energie, kterou dítě v tomto věku potřebuje ke svému vývoji.
 • Chutě dítěte tohoto věku jsou velmi proměnlivé, jeden den jim jídlo chutná a druhý ne. Variabilní jsou i porce, které dětí sní. Zde je třeba velkého taktu ze strany rodičů. Je důležité dítěti nevnucovat jídlo jiné a nenechat je dojídat „něčím lepším“ na straně jedné, na straně druhé naopak dítěti daný pokrm nezprotivit.
 • Dítě do jídla nenutíme. Rodiče by měli určovat kvalitu, pestrost a pravidelnost stravy svého dítěte, množství snědeného by však mělo určovat dítě samo. Proto nabízíme dítěti rozmanité pokrmy a potraviny o různé konzistenci, chuti či teplotě.
 • Dítě v tomto věku by mělo dostat alespoň 300 ml mléka či dvě porce mléčných výrobků. Mléko je totiž nejlepším zdrojem vápníku pro rostoucí kostru a zuby. Dítěti v tomto věku dáváme plnotučné mléko. Polotučné mléko (1,5 % tuku) se nedoporučuje dávat dětem mladším dvou let a odtučněné mléko (0,5 % tuku) pak dětem mladším pěti let. Mléko v tomto věku představuje obzvláště důležitou součást výživy, nejenže je zdrojem kvalitní bílkoviny, batole potřebuje pro svůj růst dostatek energie a zároveň je mléčný tuk zdrojem důležitých vitaminů – A a D.
 • Malé dítě má omezenou kapacitu žaludku, proto ve srovnání s dospělými potřebuje stravy méně, ale o to energeticky a nutričně bohatší. Poslední dobou tolik oblíbené přeslazené ovocné džusy sice dítěti dodají energii, ale neposkytnou mu dostatek ostatních živin. Děti pak bývají obézní, protože energie mají nadbytek, ale jsou menšího růstu, než by měly ve svém věku být, protože nemají dostatek ostatních živin potřebných pro růst.
  Slazené nápoje se podílejí na kazivosti zubů. Jakmile dítěti začnou růst zuby, začněte se věnovat ústní hygieně dítěte a zuby dítěti čistěte pravidelně.
 • Pokrmy by měly být lehce stravitelné, nesolené, nepřislazované, nekořeněné a ne moc náročné na kousání, ale také ne rozmixované. Dítě se musí naučit kousat!
 • Stolní nádobí by mělo být nerozbitné, vidlička a lžíce krátké, protože se batoleti lépe drží. Lepší je miska než talířek – batoleti se z ní lépe nabírá jídlo, zvládne to samo a tak rozvíjí své schopnosti.
 • Batole potřebuje během jedení dohled, aby se potravou neudusilo, nedáváme mu proto jíst potraviny, které lze lehce vdechnout, jako jsou různé oříšky, mandle či popkorn.
 • Při přípravě pokrmů dodržujeme zásady bezpečného zacházení s potravinami. Začínejte děti učit základním hygienickým pravidlům, jako je umývání rukou před jídlem či použití toalety, a pravidlům bezpečného zacházení s potravinami.

 

Použitá literatura:

Blatná, J., Dostálová, J., Perlín, C., Tláskal, P., Výživa na začátku 21. století aneb o výživě aktuálně a se zárukou, Praha: Výživa servis s.r.o., 2005
Kolektiv autorů, Výživa a pohyb jako součást výchovy ke zdraví na základní škole, Brno, Paido, 2007
Nevoral, Jiří a kolektiv, Výživa v dětském věku, 1. vydání, Praha, nakladatelství H&H, 2003
www.eatwell.gov.uk – Food Standard Agency, UK

Autor: eg