Alternativní směry ve výživě
Lidé se syndromem dráždivého tračníku trpí vleklými zažívacími obtížemi, které zásadně ovlivňují kvalitu jejich života. Z důvodu, že stále neznáme přesnou příčinu těchto obtíží, jsou i léčebné možnosti omezené. Rizikovými faktory jsou dlouhodobý stres, narušení mikrobioty střeva, větší citlivost mozku na některé podněty, v minulosti prodělaná infekce trávicího traktu nebo některé potravinové alergie vedoucí ke změně fungování imunitního systému ve střevě. Standardně je v rámci léčby doporučovaná nedráždivá strava a úprava životního stylu, zvýšení příjmu vlákniny, probiotika a podle převažujících obtíží i léky (spasmolytika uvolňující stažení svalů vnitřních orgánů, laxativa - projímadla nebo naopak léky proti průjmu, antidepresiva) a psychoterapie.
Syrová strava (anglicky raw food diet) představuje určitý směr ve výživě, který je založen na konzumaci potravin převážně rostlinného původu v tepelně neupraveném stavu. Mezi základní potraviny syrové stravy patří ovoce, zelenina, ořechy, olejnatá semena, naklíčené luštěniny a obiloviny, jedlé květy, mořské řasy a nerafinované, za studena lisované rostlinné oleje.
Paleolytickou dietu řadíme mezi alternativní typy stravování, můžeme ji také nalézt pod názvem strava jeskynního muže nebo neandrtálská dieta. Ale i přes svůj název se nejedná pouze o výživu, ale paleo splňuje určité náležitosti životního stylu a v současné době můžeme mluvit i o hnutí vzniklém na internetu.
Důvody, proč se lidé stravují poněkud jinak, než doporučují odborníci na výživu, jsou různé a často bohužel nepodložené vědeckými poznatky. Některé vycházejí z náboženských směrů a filozofických přesvědčení. Kromě těchto hledisek, se nově stále častěji řadí hledisko ekologické, které zdůrazňuje nižší zátěž životního prostředí, např. udává se, že vegetariánů se na stejné rozloze uživí 2 x až 5 x více.