Výživa dětí předškolního věku je již podobná stravě dospělých. Měly by v ní být zastoupeny potraviny všech skupin potravinové pyramidy. Aby dítě dostalo všechny potřebné živiny, musí být jeho strava co nejpestřejší. Strava by měla být pravidelná, alespoň pětkrát denně, a měly bychom jí věnovat náležitý čas.

Stravovací návyky dítěte v tomto věku určují zejména rodiče. Je proto třeba, aby si rodiče uvědomili, že jsou pro své dítě příkladem, podle kterého se učí jíst. Je také třeba mít na paměti, že jídlo by nemělo být zneužíváno jako výchovný prostředek ani jako odměna.

Oproti věku batolecímu se jídlo stává ještě více společenskou událostí a začíná se projevovat působení spolužáků z mateřské školy či bohužel i vlivy reklamy. 

Několik tipů pro výživu předškoláka

  • Dítě do jídla nenutíme. Rodiče by měli určovat kvalitu, pestrost a pravidelnost stravy svého dítěte, množství snědeného by však mělo určovat dítě samo. Proto dítěti nabízíme co nejpestřejší výběr.
  • Dítě by se mělo naučit snídat. Snídaně je nejdůležitějším denním jídlem. Děti, které snídají, bývají méně obézní, bývají soustředěnější a později ve škole mají lepší studijní výsledky.
  • Dítě do čtyř let, stejně jako batole, potřebuje během jedení dohled, aby se potravou neudusilo, nedáváme mu proto jíst potraviny, které lze lehce vdechnout, jako jsou různé oříšky, mandle či popcorn.
  • Dítě v tomto věku by mělo dostat alespoň 300 ml mléka či dvě porce mléčných výrobků. Mléko je totiž nejlepším zdrojem vápníku pro rostoucí kostru a zuby. Dítěti v tomto věku nedáváme odtučněné mléko (0,5 % tuku), raději polotučné (1,5 % tuku) a můžeme dát i plnotučné. Mléko v tomto věku představuje obzvláště důležitou součást výživy, nejenže je zdrojem kvalitní bílkoviny, předškolák potřebuje pro svůj růst dostatek energie, a zároveň je mléčný tuk zdrojem důležitých vitaminů – A a D.
  • Dítě v tomto věku by mělo dostat, alespoň dvě porce ryb týdně, ryby jsou dobrým zdrojem bílkovin, vitaminů a minerálních látek a mají nízkým obsah nasycených tuků. Tučné ryby, jako jsou makrela, losos a sardinky obsahují omega-3 mastné kyseliny.
  • Malé dítě má omezenou kapacitu žaludku, proto ve srovnání s dospělými potřebuje stravy méně, ale o to energeticky a nutričně bohatší. Poslední dobou tolik oblíbené přeslazené ovocné džusy sice dítěti dodají energii, ale neposkytnou mu dostatek ostatních živin. Děti pak bývají obézní, protože energie mají nadbytek, ale menšího růstu, než by měly ve svém věku být, protože nemají dostatek ostatních živin potřebných pro růst.
  • Slazené nápoje se podílejí na kazivosti zubů.
  • Dítě by také mělo jíst co nejméně koláče, sušenky, čokoládu a další sladkosti, které bývají bohaté na cukr a tuk, avšak chudé na další živiny, jako jsou vitaminy a minerální látky; je proto dobré, aby dítě tyto potraviny jedlo jen příležitostně nebo v malém množství tak, aby tvořily co nejmenší část jejich celodenní stravy.
  • Pomáhejte dítěti s čištěním zubů a chtějte, aby si je čistilo každý den.
  • Učte děti základním hygienickým pravidlům, jako je umývání rukou před jídlem či použití toalety, a pravidlům bezpečného zacházení s potravinami.

Autor: eg

 

Použitá literatura:

• Blatná, J., Dostálová, J., Perlín, C., Tláskal, P., Výživa na začátku 21. století aneb o výživě aktuálně a se zárukou, Praha: Výživa servis s.r.o., 2005
• Kolektiv autorů, Výživa a pohyb jako součást výchovy ke zdraví na základní škole, Brno, Paido, 2007
• Nevoral, Jiří a kolektiv, Výživa v dětském věku, 1. vydání, Praha, nakladatelství H&H, 2003
• www.eatwell.gov.uk – Food Standard Agency, UK