O stopových prvcích ve výživě a jejich funkci v těle. 

 

stopove_prvky

Stopové prvky jsou stejně jako minerální látky anorganické látky, které v těle hrají velmi důležitou úlohu. Zejména se uplatňují jako součást mnoha hormonů a enzymů. Tělo si nedokáže stopové prvky vytvořit samo, proto musí všechny přijímat v potravě.

 

Mezi stopové prvky řadíme: železo, zinek, jod, selen, fluor, měď, chrom, mangan, molybden, kobalt. Někdy se do této skupiny počítají i další prvky jako jsou nikl, cín a jiné.

V těle jsou stopové prvky obsaženy v podstatně menších množstvích než minerální látky - asi od desetin miligramů po gramy.

 

Železo (Fe)

Charakteristika a funkce: V těle dospělého jsou asi 4 g železa, železo dokáže přijímat a odevzdávat kyslík v těle, je součástí krevního barviva hemoglobinu v červených krvinkách, ale i spousty různých enzymů. Ženy v reprodukčním věku mají vyšší potřebu než muži, protože u nich dochází k vyšším ztrátám, zejména vlivem menstruačního krvácení. Vyšší potřebu mají také těhotné a kojící ženy. Vstřebávání železa z potravy podporuje vitamin C, dobře se železo vstřebává z masa. Vstřebávání je naopak tlumeno sloučeninami obsaženými v některých druzích rostlinných potravin a nápojů, jako jsou obiloviny, silný čaj a káva.

Důsledkem nedostatku železa je chudokrevnost, která se projevuje bledostí, únavností, bušením srdce, dále se při nedostatku objevují popraskané koutky úst, nechutenství, bolesti hlavy a celkové snížení obranyschopnosti organizmu.

Zdroje: Játra, ledviny, maso, ryby, luštěniny, brambory a některé druhy zeleniny, například listová zelenina.

 

Zinek (Zn)

Charakteristika a funkce: V těle dospělého jsou asi 2-3 g zinku, je součástí nebo alespoň ovlivňuje asi 200 enzymů v těle, vyskytuje se ve většině tkání, vysoký obsah je například v mužském spermatu, je nezbytný pro hojení ran. Je důležitým antioxidantem, čili dokáže zneškodňovat škodlivé volné kyslíkové radikály a omezovat jejich vznik.

Při nedostatku dochází ke snížení odolnosti vůči chorobám, k poškození kůže, nehtů, padání vlasů, špatně se hojí rány, u mužů se snižuje plodnost.

Zdroje: Maso, luštěniny, celozrnné obiloviny, mořští živočichové, mléko a vejce.

 

Jod (I)

Charakteristika a funkce: Je součástí hormonů štítné žlázy.

Při nedostatku se vyvíjí tzv. struma (lidově se jí podle vzhledu krku při zvětšení štítné žlázy říká „vole“), jako následek nedostatečné funkce štítné žlázy se objevuje tloustnutí, únavnost, poruchy menstruačního cyklu, neplodnost a další zdravotní problémy. 

Při velkém nedostatku jodu během těhotenství se i u nás dříve rodily děti vážně duševně i tělesně postižené. Nedostatečný příjem jodu byl u nás vyřešen zvýšeným používáním kuchyňské soli obohacené jodem a řadou dalších opatření. Využití jodu z potravy mohou snižovat látky zvané strumigeny obsažené například v zelí.

Zdroje: Bohatým zdrojem jsou mořské ryby a další mořské plody, některé minerální vody (Vincentka), jod je obsažen také v mléce a mléčných výrobcích a v potravinářských výrobcích obsahujících jodem obohacenou sůl.

 

Selen (Se)

Charakteristika a funkce: Selen je v potravinách přítomen ve skutečně malém množství, přesto je pro lidský organiszus velmi významný jako silný antioxidant. Nadměrný přívod selenu je ovšem pro zdraví nebezpečný, může dojít až k poškození jater a srdce.

Při nedostatku je pravděpodobný vyšší výskyt některých typů nádorů, při velkém nedostatku se objevuje onemocnění srdce a kloubů.

Zdroje: Mořští živočichové, maso, vnitřnosti, vejce, chřest.

 

Fluorid (F)

Charakteristika a funkce: Je součástí kostí a zubní skloviny, zvyšuje odolnost zubů proti kazivosti. V dřívějších letech byla fluoridem plošně obohacována pitná voda ve veřejných vodovodech, to už ale dnes neplatí.

Při nedostatku se objevuje vyšší kazivost chrupu. Naopak i nadměrný příjem fluoru poškozuje zuby i kosti.

Zdroje: Čaj, pitná voda (velmi však záleží na konkrétní oblasti), zubní pasty.

 

Měď (Cu)

Charakteristika a funkce: Měď je nezbytná pro tvorbu červeného krevního barviva v červených krvinkách, je součástí mnoha enzymů, má význam pro tvorbu vlasů.

Při nedostatku je porušen růst vlasů a nehtů.

Zdroje: Ryby, játra, maso, vejce.

 

Chrom (Cr)

Charakteristika a funkce: Je důležitý pro metabolismus sacharidů a tuků, snižuje chuť na sladké, má vliv na snížení hladiny krevních cukrů.

Zdroje: Maso, sýry, ořechy, celozrnné obiloviny, kvasnice, pivo.

 

Mangan (Mn)

Charakteristika a funkce: Je součástí některých enzymů.

Nedostatek se běžně nevyskytuje, mangan je obsažen ve většině potravin.

Zdroje: Celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, kakao, listová zelenina.

 

Molybden (Mo)

Charakteristika a funkce: Je důležitý pro využití fluoru v zubech a pro mužskou potenci.

Nedostatek se běžně nevyskytuje, tělo jej potřebuje opravdu jen nepatrné množství, které získá z běžné stravy.

 

Kobalt (Co)

Charakteristika a funkce: Je součástí vitaminu B12, je nezbytný pro krvetvorbu.

Nedostatek se běžně nevyskytuje, resp. jde o projevy nedostatku vitaminu B12.

Zdroje: Zelenina, celozrnné obiloviny, vnitřnosti.

 

 

Použitá literatura:
Manuál prevence v lékařské praxi. 3.LF a SZÚ, souborné vydání 2004.
Brázdová, Z.: Výživa člověka. Vyškov, 2005, s.98-124
Minerální látky ve výživě. Fórum zdravé výživy, lexikon zdravého životního stylu.
Skala, E.: Výživa ve zdraví a nemoci. Lékařské listy, 2003/2, 8.s.


Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.