O minerálních látkách ve výživě a o jejich funkci v těle. 

 

Minermineralni_latkyální látky jsou anorganické látky, které v těle hrají velmi důležitou úlohu při stavbě tkání, hlavně kostí a zubů. Jakožto součást mnoha hormonů a enzymů se také účastní fyziologických pochodů v celém organismu. Tvoří asi 6 % hmotnosti těla.

 

Někdy jsou tyto látky nesprávně zjednodušeně označovány jako „minerály“. Tímto termínem je ale v našem jazyce myšlen nerost, třeba křemen nebo kalcit, a na těch bychom si asi vylámali zuby. Přípustným synonymem pro minerální látky jsou minerálie, takže pozor na to!

Tělo si nedokáže žádnou z těchto látek samo vytvořit a všechny do jedné musí přijímat v potravě. Vstřebání a využitelnost z potravy se pohybují od jednotek do desítek procent. Obecně platí, že z rostlinných zdrojů je nižší.

Podle množství potřebného pro organizmus se někdy dělí na minerální látky (v užším slova smyslu), vyskytující se v těle v gramových až kilogramových množstvích, a prvky stopové, které tělo potřebuje v minimálních dávkách, třeba jen v mikrogramech. Při vyrovnané pestré stravě je nedostatečná dodávka některé z důležitých minerálních látek velmi nepravděpodobná.

Mezi minerální látky řadíme sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, chlor a síru. V lidském těle se vyskytují řádově od desítek po tisíc gramů.

Mezi stopové prvky řadíme železo, zinek, jod, selen, fluor, měď, chrom, mangan, molybden a kobalt. Někdy se do této skupiny řadí i další prvky jako jsou nikl, cín a jiné. Stopové prvky jsou neméně důležité, proto se o nich dozvíte více v samostatném článku, který pro vás připravujeme.

Dělení není jednotné, proto se v jiných zdrojích můžete setkat s jiným dělením, než je použito v tomto textu.

 

Jednotlivé minerální látky:

Sodík (Na)

 

Draslík (K)

 

Vápník (Ca)


Fosfor (P)

 

Hořčík (Mg)

 

Chlorid (Cl)

 

Síra (S)

 

 

Použitá literatura:

Manuál prevence v lékařské praxi. 3. LF a SZÚ, souborné vydání 2004.
Brázdová, Z.: Výživa člověka. Vyškov, 2005, s. 98-124
Minerální látky ve výživě. Fórum zdravé výživy, lexikon zdravého životního stylu.
Skala, E.: Výživa ve zdraví a nemoci. Lékařské listy, 2003/2, 8. s.

 

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.