Okojeni tom, čím vším je kojení prospěšné pro matku a dítě, jak můžeme usnadnit nástup kojení, jak správně kojit a o jiných možnostech podání mateřského mléka. Nejčastější mýty a pověry o kojení.

 

Význam kojení pro matku a dítě

Kojení je nejlepším způsobem výživy novorozence a kojence, má mnoho výhod pro maminku i dítě. Kojit může asi 97 % žen, přesto kojení není samozřejmý proces, hlavně na počátku je často potřeba vytrvalost ze strany maminky i ošetřujícího personálu v porodnici.

Mateřské mléko je nejlepší výživa pro první období života protože:

  • jeho složení se mění podle stáří a potřeb dítěte;
  • množství se přizpůsobuje tomu, jak často a kolik chce dítě vypít;
  • kojení dodává dítěti pocit jistoty, posiluje citové pouto s matkou;
  • zlepšuje obranyschopnost u dítěte;
  • snižuje nebezpečí neinfekčních onemocnění (např. cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, obezity);
  • kojícím matkám se rychleji zavinuje děloha, mají menší poporodní krevní ztráty;
  • výlučné kojení po dobu alespoň 6 měsíců snižuje riziko rakoviny prsu a osteoporózy;
  • mateřské mléko je vždy připravené, ve správné teplotě a dostatečném množství;
  • kojení je levnější (ušetří se za umělé mléčné formule, lahvičky, vyváření,…).

 

Doporučovaná délka výlučného kojení je 6 měsíců, poté se doporučuje kojit s příkrmy do dvou let věku dítěte, i déle.

 

Jak se mateřské mléko tvoří a co obsahuje

Mateřské mléko (MM) vzniká v ženském prsu v mléčné žláze působením hormonu prolaktinu. Uvolňování mléka řídí hormon oxytocin. V prvních dnech po porodu se tvoří tzv. mlezivo (kolostrum), které obsahuje hodně bílkovin a obranných látek, během 3-5 dnů se mění na mléko přechodné a po 3 týdnech na zralé mléko. Během 1 kojení se mění složení mléka – nejprve se uvolní mléko přední, při delším sání získává dítě tučnější tzv. zadní mléko.  Mateřské mléko má oproti kravskému (ze kterého se vyrábí náhradní mléčná výživa) vyšší podíl cholesterolu, a nižší obsah bílkovin v podobě lépe stravitelné pro člověka . MM obsahuje v dostatečném množství vše, co dítě v prvních 6 měsících života potřebuje. V ČR se jako doporučené doplňky kojení používají vitamin K (prvních 6 měsíců dítěte) a vitamin D (v 1. roce).

 

Podpora kojení začíná už před porodem

Na kojení je možné se připravovat už v těhotenství, informované rodičky mají jednodušší začátky kojení. Asi v 6. měsíci těhotenství je vhodné nechat si vyšetřit bradavky, jestli nejsou ploché nebo vpáčené (pak je potřeba používat formovače bradavek). Normální bradavky nevyžadují v těhotenství žádnou zvláštní péči. Podle přístupu ke kojení je možné zvolit i porodnici. Porodnice, které dodržují všech „10 kroků k úspěšnému kojení“ mají označení BFH.

 

Technika kojení je základ

Existuje mnoho různých poloh pro kojení a každé mamince a miminku vyhovuje něco jiného. Důležité je, aby byla správná technika přiložení a přisátí dítěte. Pak nehrozí poškození bradavky a dítě může účinně sát.

 

Co můžete udělat pro úspěšný začátek kojení?

  • Přiložte dítě k prsu do půl hodiny po porodu.
  • Kojte tak často a dlouho, jak dítě vyžaduje (ne v umělých časových intervalech). Spavé děti je nutné na kojení budit.
  • V prvních dnech přikládejte dítě během 1 kojení střídavě k oběma prsům.
  • Tvorbu a uvolňování MM podporuje časté kojení, střídání prsů, dostatečné pití tekutin.
  • Uvolňování mléka z prsů pomáhá nahřívání teplými obklady, teplá sprcha, jemná masáž prsů, šíjových svalů a ramen.
  • Pokud ucítíte nepříjemné nalití v prsu, uvolněte ho nakojením, odstříkáním nebo odsátím. Nalité bradavky se dítěti hůře uchopují.
  • Pokud musíte dokrmovat, nikdy z láhve. Odstříkané mléko podávejte lžičkou, kojeneckým hrníčkem nebo stříkačkou. Láhev s dudlíkem mate sací reflex. Ani samotný dudlík není vhodný minimálně první 3 měsíce života.
  • Během prvních 6 měsíců nepodávejte dítěti jinou potravu ani tekutiny kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařem nařízených případů.

 

Jak zacházet s mateřským mlékem

Mléko je možné uchovávat 24 hodin v ledničce nebo 3 měsíce v mrazničce. Rozmrazování má být šetrné. Zahřátím nad 42°C mléko ztrácí účinné protilátky a zhoršuje se jeho stravitelnost. K rozmrazování ani ohřívání mléka nepoužívejte mikrovlnnou troubu, ideální je vodní lázeň. Rozmrazené mléko znovu nezmrazujte!

 

Nejčastější mýty a pověry o kojení

  • Nikdy nebuďte spící dítě - naopak, spavé dítě je nutno budit, aby pilo alespoň 8x denně.
  • Podání dudlíků nevadí - naopak, dudlík snižuje potřebu sání, mění způsob sání, zkracuje délku výlučného kojení, může být příčinou infekce dutiny ústní.
  • Dítě s průjmem by nemělo být kojeno - naopak, kojení je při průjmu vhodné, v MM jsou protilátky, které urychlí uzdravení.
  • U některých dětí se může objevit alergie na mateřské mléko - omyl, pokud se u kojeného dítěte objeví alergie, není to alergie na mateřské mléko, ale na cizorodou bílkovinu, který se dostává do mateřského mléka.
  • Kojení dítěte ve 3 nebo 4 letech je nevhodné - naopak, kojení do 4 let bylo ve většině kultur normální, až v posledních 100 letech se začalo kojení omezovat. Dlouhodobě kojené děti jsou nezávislejší.
  • Malá prsa – málo mléka - omyl, na množství mléka na velikosti prsu nezáleží. Ženy s menšími prsy mají méně často problémy s kojením.
  • Mezi kojením je potřeba pauza, aby se vytvořilo nové mléko - omyl, mléko se v prsu vytváří neustále.
  • K tvorbě mléka je potřeba pít mléko - omyl, viděli jste už dojící krávu, která by musela pít mléko?

 

Kojení a reklama

Může to vypadat zvláštně, ale reklama často ohrožuje kojení. Firmy, které vyrábějí náhradní mléčnou výživu, dudlíky, lahvičky a podobně, propagují často své výrobky na úkor kojení. S reklamou na tyto výrobky se setkáme v porodnicích, čekárnách dětských lékařů, časopisech pro maminky, dokonce i v hračkářství! Panenek s lahvičkou a dudlíkem jste určitě viděli hodně – a kolik kojících panenek?
Pro ochranu matek před matoucí reklamou byl vytvořen Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka.

 

Použitá literatura:

Webové stránky Laktační ligy ČR
Müllerová, D.: Výživa těhotných a kojících žen, 1. vyd. Praha, Mladá fronta, 2004,119 s

Kudlová, E., Mydlilová, A.: Výživové poradenství u dětí do dvou let, 1.vydání, Praha, Grada, 2005, 148s.
Schneiderová, D. a kol.: Kojení, 1.vydání, Praha, Grada, 2002, 118s.

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.