Proč je důležité „hejbnout kostrou“.

 
 

Naše tělo Matka příroda vytvořila tak, že potřebuje pohyb a pravidelnou fyzickou zátěž. V našem současném způsobu života však dochází k paradoxu. Čím více spěcháme, tím méně máme přirozeného pohybu. Před pouhými 50 lety lidé tvrdě fyzicky pracovali - na poli, v lese, domů, chodili pěšky nebo jezdili na kole a večer doma dělali potřebné opravy a podobně.

po-schodech

Životní styl jejich vnuků, tedy nás, je však zcela odlišný. Většinu času prosedíme ve škole, v práci, u počítače, téměř všude dojedeme autem a večery trávíme u televize. Stále více z nás má problémy se špatným držením těla nebo s nadváhou.

Někteří lidé dokonce dospěli k mylnému závěru, že pohyb nepotřebují, protože nemají nadváhu. Nejen lidé s nadváhou a obezitou však mají z pohybu užitek! Nedávné studie například ukázaly, že tělesná aktivita může potlačit úzkost, a dokonce zabránit depresi. I mnoho štíhlých lidí trpí duševní a citovou nepohodou, srdečními a cévními nemocemi, cukrovkou a dalšími problémy, které se nedostatkem pohybu zhoršují. Sedavý způsob života je zkrátka našemu zdraví škodlivý!

 

Mám dostatek pohybu? Jsem dostatečně aktivní?

Většina odborníků dětem a mladistvým doporučuje celkem 60 minut tělesného pohybu denně. Tohoto času lze dosáhnout i v několika krátkých úsecích během dne. Nutná je však pravidelnost a optimální  intenzita pohybu.

Všichni se také musíme smířit s faktem, že když chceme mít pravidelně dostatek vhodného pohybu, což je pohyb tzv. střední intenzity, vyžaduje to čas. Proto pamatuj! Udělat si čas na pohybovou  aktivitu je stejně důležité, jako najít si čas na jídlo a spánek!

 

Jak intenzivně mám cvičit?

Dospívající si správnou intenzitu pohybové aktivity mohou orientačně určit podle frekvence srdečního tepu, neboli tepové frekvence. Výpočet optimální tepové frekvence je velmi jednoduchý:

  • Zjistíme svou maximální tepovou frekvenci: od čísla 220 odečteme náš věk. Například 16letý Petr bude mít maximální tepovou frekvenci 220 - 16, tedy 204 tepů. 
  • Poté svou maximální tepovou frekvenci vynásobíme 0,7. Petr bude mít svou optimální tepovou frekvenci 204 × 0,7, tedy 143 tepů.
  • Během jízdy na kole Petr několikrát zastaví a ihned si změří tepovou frekvenci. Pokud je nižší než jeho optimální, měl by přidat, pokud je vyšší, měl by naopak zvolnit.

 

Dnes již existují tzv. pulsmetry, které vám automaticky měří tepovou frekvenci za jízdy. Jde o hrudní pás (ten snímá tepovou frekvenci) a náramkové hodinky (místo času ukazují tepovou frekvenci).

 

Jak začít?

Nikdy není pozdě.Jestliže se chystáte začít, stanovte si splnitelné cíle.Začněte tím, že každý den přidáte několik minut pohybové aktivity navíc, až se dostanete na 60 minut.

Můžete začít třeba docela obyčejnou chůzí, čím rychlejší, tím lépe. Chůze je totiž jednoduchá, technicky nenáročná, vhodná pro všechny. Nejlepší ze všeho je, že můžete chodit kdykoli a kdekoli (samozřejmě raději v přírodě - měkká lesní cesta nebo park jsou lepší než městská ulice plná aut),  stačí obout si vhodné boty a jít.

Například:

  • Místo toho, abyste jezdili výtahem, můžete chodit po schodech.
  • Pokud používáte městskou hromadnou dopravu, vystupte o několik zastávek dříve a zbytek cesty dojděte pěšky.
  • Když si chcete s někým popovídat, procházejte se při tom.

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.

 

Použitá literatura:

Poznejte svá rizika - doporučení, SZU 2006
Physical activity, mypyramid, USDA 2006