Pohybové aktivity a jejich účinky.

 

Pohyb slouží k ukolodržení kondice, především k rozvíjení vytrvalosti, obratnosti a síly.

Jako doporučení pro udržení kondice schválila Světová zdravotnická organizace v roce 1995 půlhodinu nenáročného pohybu denně. Nyní jsou si ale odborníci jisti, že běžné denní aktivity, jako je chůze a domácí práce, musí lidé doplnit intenzivním cvičením, nejlépe dvacetiminutovým, a to nejméně třikrát do týdně.

Vytrvalost můžeme rozvíjet rychlou chůzí, joggingem, během, cyklistikou, plaváním, během na lyžích, ale i jízdou na rotopedu.
Na obratnost jsou nejlepší míčové hry.

K rozvoji síly nám skvěle poslouží posilovací cvičení, kdy můžeme využít i různé pomůcky jako jsou malé činky, gumy na cvičení, balony a podobně.

Jeden ze sportů, jehož kořeny sahají daleko do minulosti, je plavání. Plavání je výborné pro vývoj pohybového aparátu, také posiluje srdce a plíce. Plaváním můžeme trénovat vytrvalost, navíc je to dobrý prostředek k otužování a prokrvení organismu. Plavání se také jako jeden z mála sportů doporučuje při bolestech zad a kloubů (při potížích s krční páteří je vhodné plavat  s obličejem ponořeným do vody nebo raději na zádech).

Stejně dobrá je i oblíbená cyklistika a cykloturistika. Silniční cyklistika, díky rychlé jízdě pozitivně ovlivňuje zdatnost srdečně cévního systému, horská kola zase zlepšují silovou vytrvalost. Cyklistika celkově zlepšuje tělesnou kondici a je ideální i k úpravě tělesné hmotnosti. Zlepšuje se při ní postřeh, odolnost vůči stresu a hlavně – je to pohyb na čerstvému vzduchu (pokud ovšem nejedete v koloně aut).

Dobrá rada: Do výbavy cyklisty patří ochranná přilba, která může při nehodě zachránit život. Pozor také na pitný režim, protože na kole rychle ztratíme velké množství tekutin, je dobré sebou na delší trasy vozit láhev s vodou. 

In-line bruslení je také příjemný sport, který zvládne skoro každý a je „in“. Bruslení je skvělým tréninkem koordinace pohybu, posiluje zejména svaly dolních končetin a hýždí a je to dobrá průprava i pro lední brusle. Na bruslení je nutné pořídit si chrániče na kolena, lokty a zápěstí, nezapomeňte také na přilbu (nejlepší je přilba používaná na kolo). Přilba by měla být opatřena certifikátem o tom, že odpovídá bezpečnostním normám.

Tip: na serveru http://www.inline-online.cz/ najdete v sekci Terény seznam vhodných cest pro in-line bruslení.

V posledních letech se u nás prosazují různé netradiční formy pohybu. Velmi oblíbeným se stává břišní tanec. Tanec rozvíjí koordinaci pohybu, cit pro rytmus a hudbu. Nebo taiji, prastarý bojový sport pocházející z Číny, při němž si nejen zlepšíte kondici,ale pročistíte si i unavenou hlavu.

 

Použitá literatura:

Poznejte svá rizika - doporučení, SZU 2006
Physical aktivity, my pyramid, USDA 2006