O zácpě a průjmu a o tom, co na něj pomáhá.

 

zacpa a prujem

Průjem se projevuje odchodem více než 3 řídkých stolic denně nebo množstvím řídké stolice větším než 300 ml/den. Při průjmu je porušena funkce střeva, které místo v střebávání vody a živin tyto látky vylučuje z těla ven. Je to ochranný mechanizmus, kterým se tělo snaží zbavit škodlivých látek. Při dlouhotrvajících úporných průjmech hrozí dehydratace (odvodnění) a celkové selhání organizmu.
 

 

Dehydratace je nebezpečná hlavně u malých dětí a starých osob, může se ale týkat všech věkových kategorií. Průjem může být dle příčin doprovázen dalšími příznaky, jako jsou křeče v břiše, nutkání na zvracení až zvracení, bolesti hlavy, zvýšená teplota, ve stolici se může objevit krev či hlen.

 

Příčin vzniku průjmu může být mnoho:

 

Výživová doporučení při průjmu

Záměrně neuvádíme žádné léky, ty by měl doporučit lékař.

 

Nevhodné potraviny a nápoje při průjmu:

 

Pozor, trvá-li průjem či střídání průjmu a zácpy delší dobu nebo se ve stolici vyskytuje krev, hlen nebo je průjem doprovázen zvracením a horečkou, je nutné navštívit lékaře, aby určil přesnou příčinu a zahájil cílenou léčbu. Průjem může být projevem velmi vážného onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva a konečníku.

 

Použitá literatura:

Dědičová, D., Petráš, P., Lhotová, H. Jak se chránit před průjmovým onemocněním infekčního původu. 3. doplněné vydání, SZÚ, Praha, 2003.
Tesařová, J. Stručné pokyny a dieta při průjmových onemocněních a poruchách trávení. Národní centrum podpory zdraví, Praha, 1994.
Keller, U., Meier, R., Bertoli, S. Klinická výživa. Scientia medica 1993, s. 112-114.