O ideální váze, problémech nadváhy a obezity a jak hubnout zdravě. 

 hruska

Jaká váha je vlastně ideální?

Za ideální tělesnou hmotnost (váhu) je považována taková, se kterou je spojeno nejméně zdravotních problémů a u které je možné očekávat nejvyšší dožitý věk. Na základě velkého množství studií byla stanovena rozmezí a metody, které pomáhají váhu hodnotit.

Rozhodnutí o úpravě váhy je na lékaři. 

Pokud máte nadváhu nebo obezitu, jsou samozřejmě rizika zdravotních potíží vyšší než při váze ideální pro váš věk, pohlaví a výšku. Je vhodné poradit se s vaším lékařem, jakým způsobem se zdravé váze můžete přiblížit. Vzhledem k tomu, že v dospívání se ještě postava mění (změny nastávají u někoho dříve a u někoho později), měl by o vhodnosti snížení hmotnosti rozhodnout právě lékař. Lékař by měl také určit, jakého cíle byste se měli snažit dosáhnout a měl by vaše pokroky sledovat.

V každém věku, a v období růstu to platí dvojnásob, by mělo úsilí o ideální váhu začínat změnou pohybového režimu a ozdravěním jídelníčku. V žádném případě není vhodné jen snížit příjem energie. V tomto věku stoupá zájem o dosažení ideálního vzhledu a to vede často ke zbytečným a někdy i nevhodným dietám, někdy dokonce až k závažným poruchám příjmu potravy.

 

Chci se nadváhy zbavit, ale jak na to?

 

Několik rad pro zdravější jídelníček:

 

 

Použitá literatura:

Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR. MZ ČR 2005.
Centrum pro obezitu a zdravý životní styl
www.obezita.cz
Stop obezitě
Keller, U., Meier, R., Bertolli, S.: Klinická výživa, 1.vydání, Praha, Scientia medica, 1993, 240s.
Kleinwächterová, H, Brázdová, Z.: Výživový stav člověka a způsoby jeho zjišťování, 2. vydání, Brno, IPVZ, 102s.
Provazník, K. a kol.: Manuál prevence v lékařské praxi, díl I.- Výživa, 1. souborné vydání, Praha, Univerzita Karlova, 2004, s. 22-109.
Whitney, E.N., Cataldo, C.B., Rolfes, S.R.: Understanding Normal and Clinical Nutrition, 6th edition, Wadsworth, 2002, 875s.