O tom, jak správně uchovávat potraviny a pokrmy v chladničce.

 

Domácnost bez chladničky si dnes už málokdo dokáže představit. Pomáhá udržovat potraviny v čerstvém stavu a co je důležité – zpomaluje růst většiny mikroorganismů.

Každá potravina má v chladničce své místo.

lednice maly

 

Ne všechny potraviny je dobré chladit!

Některé potraviny není potřeba chladit, některé dokonce mohou během chlazení ztrácet svoji kvalitu. Jedná se například o exotické ovoce (zejména banány), rajčata, fazolové lusky, okurky a další. Také chléb uložený v chladničce stárne rychleji než mimo (chcete-li pečivo  déle uchovat, zmrazte jej v mrazáku). Ovoce a zelenina, které ještě musí dozrát, do chladničky nepatří, dozrává nejlépe při pokojové teplotě.

 

Na co si dát pozor?

 

Co když vypadne proud?

Při poruše či výpadku proudu je dobré vědět, že chladnička, v závislosti na okolní teplotě, je schopná udržet potraviny při bezpečné teplotě po dobu přibližně 5 hodin.

 

 

Použitá literatura:

Fellows, P.J. Food Processing Technology - Principles and Practice. 2nd Edition. Woodhead, London, 2000.
Fraser, A.M. Handling Leftovers. The Notebook of Food and Food Safety Information, North Carolina Cooperative Extension Service, 1997
Griffith, Ch., Worsfold, D. and Mitchell, R.: "Food preparation, risk communication and the consumer", Food Control, Vol. 9, No. 4, pp. 225-232
Mrazení zajišťuje kvalitu a bezpečnost potravin, Food today 32/2002  (translation © vúpp, Zeno Šimůnek, 2001)
Ostrý, V. Správné uchování potravin a pokrmů v chladničce, Prevence vzniku onemocnění z potravin. SZU, Praha 2004.
Vyhláška 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných.

Pět klíčů k bezpečnému stravování.