obr.10

O žloutence typu A a E, jak se projevují a jak jim můžeme předcházet.  

 

Pod pojmem žloutenka se skrývají zánětlivá onemocnění jater. Název je odvozen od žlutého zabarvení některých nemocných. Odborně se jim říká hepatitida.

prkynko

 

Příčiny žloutenky jsou různé, nejčastěji jsou způsobeny virem. Virových druhů žloutenky je hned celá řada a jsou označeny písmenem A až E. Žloutenky B, C a D se přenášejí krví či jinými tělesnými tekutinami (sliny, sperma, poševní sekret, nebezpečí nákazy představují také nekvalitní tetovací a piercingová studia), často přecházejí do dlouhodobého onemocnění, u kterého hrozí jaterní cirhóza či rakovina. Žloutenky typu A a E se přenášejí kontaminovanými potravinami nebo vodou a špinavýma rukama a nepřecházejí do dlouhodobého stadia.

 

Žloutenka typu A

Žloutenka typu A je typickým onemocněním „špinavých rukou“.  Vyskytuje se po celém světě, více v rozvojových zemích. U nás onemocnění nejvíce postihuje malé děti v mateřských školách, školní děti, osoby žijící v nevyhovujících hygienických podmínkách a cestovatele.

Onemocnění způsobuje virus hepatitidy A, který je dosti odolný vůči nízkým teplotám a dokonce i v mrazech může dlouho přežívat. Varem ho však po pěti minutách bezpečně zničíme.

Jak se můžeme nakazit?

Nejčastěji se můžeme nakazit špinavýma rukama a kontaminovanými potravinami či vodou. Na cestách jsou rizikové také kostky ledu v nápojích připravených ze znečištěné vody, nedostatečně tepelně upravené maso, ryby a plody moře.

Jak se můžeme chránit?

Onemocnění nelze vždy předejít dodržováním základních hygienických pravidel. Účinně se lze chránit včasným očkováním. Platí to zejména pro osoby, které cestují do rizikových zemí, ale nejen pro ně.

Jak dlouho může nakažený člověk šířit nemoc na ostatní lidi?

Asi dva týdny od toho, co se nakazíme, a 3 týdny po vypuknutí nemoci, můžeme sami nemoc přenášet dál.

Jak se nemoc projevuje a léčí?

Příznaky žloutenky typu A se projeví většinou mezi 15. a 45. dnem od nákazy. Přichází náhle a projevuje se horečkou, nechutenstvím, únavou, nevolností, zvracením, bolestmi svalů a kloubů, tmavou močí a světlou stolicí. Ne u všech nemocných se objeví typické žluté zbarvení kůže a bělma, zvláště u dětí a mladých lidí se často stává, že nemoc vůbec nezaregistrují a přechodí ji. Onemocnění trvá většinou 2 až 4 týdny. Nebyl prokázán přechod do dlouhodobého (chronického) stádia. 

Léčba se zaměřuje na mírnění příznaků (zvracení, teplota apod.) a klid na lůžku, aby měl organismus pacienta co nejvíce sil na boj s virem. Velký význam má vhodný výběr a úprava stravy včetně alkoholové abstinence a podpůrné léky chránící jaterní buňky.  

 

Žloutenka typu E

Žloutenka typu E byla vždy považována za onemocnění cestovatelů do rozvojových zemí, kdy hlavním zdrojem nákazy byla znečištěná voda. Dnes se můžeme nakazit, i když zůstaneme doma, a to zejména konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa, kontaminovanou vodou či přímým kontaktem s nakaženým zvířetem (obzvláště pokud nedodržujeme základní hygienická pravidla).

Žloutenka typu E se projevuje podobně jako typ A a pokud nemocný není oslabený (slabá imunita, poškozená játra), onemocnění nepřejde do dlouhodobého onemocnění jater. Bouřlivý až smrtelný průběh však může mít u žen v pozdní fázi těhotenství.

 

Jak se můžeme chránit?

Nejdůležitější způsob ochrany je nemoci předcházet. Vždy se ujistěte, že jídlo a pití, které konzumujete, pochází z bezpečných zdrojů, maso je důkladně tepelně zpracované a kostky ledu jsou vyrobené z nezávadné pitné vody. Dodržujte zásady osobní hygieny.

Očkovací látka až donedávna neexistovala. V současné době je vyráběna v Číně, celosvětově však zatím není dostupná.

   

 

Použitá literatura:

Manuál prevence v lékařské praxi, 3. LF a SZÚ, souborné vydání 2004.
Vědecký výbor pro potraviny: Alimentární onemocnění (infekce a otravy z potravin) SZÚ Brno 2005.