Odkud čaj pochází, jak se vyrábí, a také o tom,  že některé nápoje, které běžně označujeme jako čaj, ve skutečnosti čajem nejsou.

salek_caje
Pravý čaj připravíte pouze z lístků čajovníku čínského, pstovaného téměř po celém světě. Název však neklamně napovídá, že pochází z Číny, kde se původně nazýval „ča“ nebo „te“.
Čaj postupně  získával na oblibě i za čínskými hranicemi a pěstování čajovníku se tak rozšířilo také do Japonska, dnešní Indonésie, Indie, na Cejlon, do Indočíny, Afriky, Jižní Ameriky, do Ruska a dalších zemí. O velkém významu čaje mluví i fakt, že je po vodě druhým nejčastěji konzumovaným nápojem na světě.

 

Jak se připravuje čaj?

Čaj připravíte tak, že sušené čajové lístky, ať už v podobě sypaného čaje či přímo v jednorázových nálevových sáčcích, zalijete převařenou horkou vodou a necháte je několik sekund až minut louhovat. Sáčkované čaje jsou obecně považovány za méně kvalitní, neboť mohou obsahovat čajovou drť a prach. 

Doporučená teplota vody, vzájemný poměr čaje a vody a délka louhování se liší dle typu čaje a bývá uváděna výrobcem na obalu. Záleží ale také na tom, máte-li raději čaj slabý nebo silný. Ke scezení spařeného sypaného čaje se používají sítka z různých materiálů, například z bambusu. Některé čaje je možné spařit převařenou vodou i opakovaně. Hotový čaj  je možné podávat teplý i chlazený, to už záleží jen a jen na vašem jazýčku.

U nás je zvykem pití čaje s cukrem, s medem a citronem či s mlékem. Ve světě se ale můžete setkat i s čaji, do nichž je přidáváno různé koření, máslo a sůl. Jsou místa, kde se kvalita čaje hodnotí podle obsahu cukru v nálevu. Čím sladší čaj vám hostitel připraví, tím více si vás považuje. Mnohé národy považují přípravu a pití čaje za obřad.

Například v Kalmycké oblasti Ruska, což je oblast u Kaspického moře, můžete dostat zelený čaj s mlékem, solí, máslem, bobkovým listem, muškátovým oříškem, hřebíčkem či  jiným kořením dle chuti. V Indii se čaj většinou velmi vydatně osladí a pije se s mlékem, někdy s přídavkem koření, např. zázvoru. V Anglii má příprava a podávání čaje svá nepsaná pravidla. Konvice na čaj se nejdřív pedehřívá, např. teplou vodou. Čaj se pije s mlékem či se smetanou. Ale pozor, zásadně se do hrnků nalévá nejprve mléko či smetana a až následně čaj. Angličané pijí čaj v přesně stanovených hodinách. Kdo by ostatně neznal anglický „čaj o páté“, že?

 

Jaký je rozdíl mezi zeleným a černým čajem?

Ač by se mohlo zdát, že čajové lístky pocházejí ze dvou různých rostlin, opak je pravdou. Rozdíl je pouze ve způsobu zpracování. Černý čaj se vyrábí z lístků čajovníku, které byly před sušením upraveny tzv. fermentací, u zeleného čaje byly lístky sušeny rovnou bez této úpravy. Přechod mezi zeleným a černým čajem tvoří čaj polofermentovaný, tzv. oolong. Můžete se ale setkat i s čajem bílým, který se vyrábí z nerozvitých pupenů listů čajovníku a stejně jako zelený čaj neprochází úpravou fermentací.

 

Jak je to s bylinkovým a ovocným čajem?

Tak, teď jste uhodili hřebíček na hlavičku. Bylinkové ani ovocné čaje vlastně čajem v pravém slova smyslu nejsou, protože se vyrábějí z různých sušených bylinek či ovoce, ale ne z lístků čajovníku. Výjimkou může být jen  pravý černý, zelený nebo bílý čaj z čajovníku obohacený ovocným či bylinkovým aroma.

 

Proč je čaj hořký?

Čaj obsahuje třísloviny, které mu dávají hořkou až svíravou chuť. Většina těchto tříslovin se ovšem do čaje začíná uvolňovat až po třetí minutě louhování. Hořkou či svíravou chuť čaje proto můžete omezit zkrácením doby louhování černého čaje nejlépe na 1-2 minuty. Zelený čaj je doporučeno louhovat ještě kratší dobu, a to asi 15 - 30 sekund.

 

Je vhodné pravidelné pití čaje?

Ano, ale zejména u dětí se to s množstvím a sílou nápoje nesmí příliš přehánět. Pravý čaj totiž stejně jako káva a colové nápoje obsahuje kofein, který může v nadbytku způsobit například nespavost či překyselení žaludku. Silný černý čaj by neměl být pravidelnou součástí pitného režimu také proto, že právě vzhledem k poměrně vysokému obsahu tříslovin může způsobovat zácpu. Třísloviny navíc snižují i vstřebávání železa z potravy. Možné riziko pro zdraví mohou znamenat i čajové lístky, které byly sušeny nebo skladovány za nevhodných podmínek. Ty totiž mohou obsahovat plísně a plísňové jedy, které nezničíte ani zalitím horkou  vodou.

Z pozitivních účinků pití čaje je třeba zdůraznit vysoký obsah fluoru, který chrání před vznikem zubního kazu a je důležitý pro pevnost kostí. Díky obsahu kofeinu a dalších látek pití čaje oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci a myšlení. Jiné látky, například polyfenoly obsažené zejména v zeleném a bílém čaji, chrání organizmus i před vážnými chorobami, například před onemocněními srdce a cév, některými druhy rakoviny a před alergiemi. Účinky pití čaje na lidské zdraví jsou nadále intenzivně zkoumány vědeckými pracovišti a budoucnost téměř jistě přinese další zajímavé objevy.

 

A ještě slovo na závěr.

Věděli jste, že pozitivní účinky čaje již začal využívat i kosmetický průmysl a  čajové extrakty jsou součástí mnohých regeneračních přípravků na pleť?

 

Vyzkoušejte si svoje znalosti v krátkém testu.

 

Použitá literatura:

Skácel, J. O čaji. Výživa a potraviny s.77-78, ročník 58, 2003.
Bezpecnost potravin