Proč bychom měli jáhly zařadit do našeho jídelníčku.

jahlyJáhly jsou loupané obilky prosa setého (Panicum miliaceum), jedné z nejstarších kulturních plodin. Proso pochází z Číny, východní Asie, Indie a z jihovýchodní části Ruska, na naše území se dostalo během stěhování národů. Jáhly se u nás dříve těšily velké oblibě. Postupně byly ale vytlačeny konzumací brambor a obilovin, z nichž lze upéct chléb a  další pečivo.

V posledních letech zájem o jáhly opět narůstá, a to nejen mezi alternativně se stravující částí populace.

 Po nutriční a dietetické stránce se jedná o velice ceněnou potravinu. Jáhly vynikají výbornou stravitelností, dobrými chuťovými vlastnostmi a také výhodným složením.  Na 100 gramů obsahují 71g sacharidů, z čehož největší podíl tvoří škrob, bílkovin je asi 12 g a tuku asi 4 g.

Téměř čtvrtina tuku se nalézá v obilném klíčku. Pro zdraví příznivý je vyšší podíl  nenasycených mastných kyselin (72-82 %), zejména nezbytné kyseliny linolové. Nasycené mastné kyseliny jsou zastoupeny v menší míře (cca 20 %).

Jáhly jsou také bohaté na vitaminy, hlavně na vitamin A a vitaminy skupiny B, dále obsahují dostatek  draslíku, fosforu, hořčíku, vápníku, železa a dalších minerálních látek a stopových prvků.

Jáhly jsou přirozeně bezlepkovou potravinou (o lepku se dočtete více zde), proto jsou vhodné i pro osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Vzhledem k dobré stravitelnosti jsou výbornou potravinou i pro malé děti, starší osoby a rekonvalescenty.

 

Kuchyňská úprava jáhel

Dříve se jáhly upravovaly nejčastěji jako kaše nebo polévka. Možnosti jejich kulinárního využití jsou ale daleko širší. Lze je upravit na slano i na sladko, lze je zapékat, využívat jako přílohu, součást knedlíků, přidávat do omáček, do nádivek a náplní, rozmixované i do krémů a podobně.

Před kuchyňskou úpravou je nutné jáhly důkladně umýt a opakovaně 2-3 x spařit horkou vodou. Odstraní se tak jejich hořkost. Po spaření jsou jáhly připraveny k další úpravě, kterou je nejčastěji vaření v osolené vodě nebo v mléce. Jáhly není nutné předem máčet, vaří se asi 20 minut ve dvojnásobném množství tekutiny.

 

Sortiment výrobků z jáhel

Prodejní sortiment jahelných výrobků se postupně rozšiřuje, běžně dostupné jsou ve formě loupaných obilek, jako vločky, jahelná krupice, mouka i instantní jahelná kaše. Nevýhodou jahelné krupice, vloček a mouky je, že poměrně rychle žluknou a hořknou a mají tedy krátkou trvanlivost.

 

Vyzkoušejte si recept z jáhel:

Jahelné placky: 500 g vařených jáhel, 50 g hladké mouky, sůl, olej
Uvařené ještě teplé jáhly rozmačkejte válečkem a až vychladnou, přidejte mouku a sůl. Z těsta tvořte placičky a pečte na pečicím papíře nebo na plechu pomazaném olejem. Hotové můžete jíst jen tak, potřené nějakou dobrou domácí pomazánkou (třeba sýrovou nebo rybí) pomazánkou nebo povidly jako lívance. Dobrou chuť!

 

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.

 

Použitá literatura

Michalová, A., Proso seté. Výživa a potraviny, 1999/2 (54), s. 44-45.
Paulíčková, I., Pohanka – nejbohatší zdroj rutinu. Výživa a potraviny, 2003/5 (58), s. 151-152.
Čermáková, M., Černá, O., Kukuřice, rýže, jáhly, pohanka. Sešity zdravé výživy, svazek 14, 3. vydání. Nakladatelství Pavla Momčilová, 1999.
Pohanka. Mlýn Šmajstrla.