O výrobcích se značkou Fair Trade, které podporují šance výrobců v chudých zemích na lepší život. Jak tato podpora funguje, které potraviny a produkty se pod značkou Fair Trade dají koupit a kde.

 

Seznamte se s Fair Trade

Fair Trade je výraz z angličtiny, který znamená férový, spravedlivý obchod. Myšlenka Fair Trade vznikla po 2. světové válce, kdy si některé dobročinné a humanitární organizace uvědomily nutnost pomoci výrobcům v chudých zemích zlepšit jejich životní podmínky. Výrobci v chudých zemích jsou totiž často v nevýhodném postavení. Vzhledem ke svému postavení nemají výrobci téměř žádné šance svoji situaci zlepšit.

Principem Fair Trade obchodu je zlepšení obchodních podmínek výrobců, jejich zrovnoprávnění, vzdělávání o dalších možnostech a právech. Společnosti, které se na spravedlivém obchodu podílejí, také věnují část výdělku na sociální projekty. Organizace, které Fair Trade podporují, se snaží také šířit informace v bohatých, rozvinutých zemích – o tom, jak musí žít lidé v některých chudých oblastech a jak jim můžete pomoci i vy, spotřebitelé.

Fair Trade má 6 základních cílů. Více se o nich dočtete zde.

 

Férové produkty

Jak vlastně poznáte, že kupujete opravdu „férové produkty“? Jednoduše – ponesou ochrannou značku Fair Trade.

fair trade logo

Co si můžete pod touto značkou koupit? Nabídka férových produktů se poslední dobou hodně rozšiřuje. Mezi tradiční patří kakao, káva, čaj, čokoláda a některé cukrovinky, ttinový cukr, banány, sušené ovoce, ořechy, med, rýže. Čím dál častěji se můžete setkat i s řemeslnými výrobky - keramikou, sklem, textilem, koberci atd. U řemeslných výrobků ale většinou nenajdete ochrannou známku.

Kvalita fér výrobků je srovnatelná, často však i vyšší než u běžných výrobků – Fair Trade totiž pomáhá chránit i přírodu a většina férových výrobků je produkovaná v biokvalitě. Cena bývá o něco vyšší než u běžných výrobků, ale to nám bohatě vynahradí dobrý pocit, že pomáháme jiným, nebo ne?

 

Fair Trade ve světě

Od doby, kdy vznikl první specializovaný Fair Trade obchůdek (1959 v Nizozemí), se myšlenka férového obchodu úspěšně rozšířila  a dnes najdete jen v Evropě přes 3000 Fair Trade obchůdků. Největší zájem o férové produkty je v Nizozemí a ve Švýcarsku, obchody najdete ale ve všech původních členských zemích EU, také v Japonsku, USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu. Zajímavou novinkou je vznik Fair Trade obchodů přímo v zemích výrobců (Indie, Thajsko, Chile, Brazílie, Argentina, Mexiko).

 

Kde si můžu fér produkty koupit?

U nás se zatím obchody zaměřené na spravedlivý obchod teprve rozvíjejí. Přesto už máte docela slušný výběr! Ve větších městech se otevírají obchůdky NaZemi, specializované právě na férové výrobky. Spousta prodejen pak nabízí alespoň některé z nich.

Zde si můžete najít nejbližší Fair Trade obchod.

V poslední době se také otevřela řada českých internetových Fair Trade obchůdků. Některé z nich najdete zde a zde.

Řada Fair Trade potravin, zejména v bio kvalitě, asi lze koupit rovněž v prodejnách zdravé výživy a specializovaných bioprodejnách.

 

Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.

 

Použitá literatura:

Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání
Prodej výrobků Fair Trade
Stránky společnosti Fair Trade centrum s.r.o.
Portál Káva online, kategorie Fair Trade káva. 
Fairtrade Labelling Organizations International - stránky mezinárodní organizace zabývající se označováním Fair Trade výrobků.
Fairtrade Foundation – stránky britské nadace pro Fair Trade.
Fair Trade Certified – stránky, věnované certifikovaným výrobkům Fair Trade a problematice Fair Trade v USA.
Fair Trade Federation – stránky britské společnosti pro Fair Trade.