×

Chyba

Page Not Found
Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
10 kroků k úspěšnému kojení
10 kroků k úspěšnému kojení je strategie, jak pomoci co největšímu počtu matek úspěšně zahájit a udržet výlučné kojení po dobu 6 měsíců. Mezi tyto kroky patří například: vyškolení všech zaměstnanců v technice kojení, umožnění prvního kojení do půl hodiny po porodu, umožnění kojení i při odloučení od dítěte (inkubátor, JIP), praktikování rooming-in (matky jsou s dětmi na pokoji), časově neomezené kojení podle potřeby dítěte, umožnění přikládání tak často, jak dítě chce.
adrenalinu

Adrenalin je hormon, který působí na cévní stěny, brání jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku. V lidském těle je adrenalin produkován dření nadledvin.

adrenalinu

Adrenalin je hormon, který působí na cévní stěny, brání jejich rozšíření a poklesu krevního tlaku. V lidském těle je adrenalin produkován dření nadledvin.

afrodisiakum
Afrodisiakum je látka nebo prostředek zvyšující pohlavní touhu a výkonnost.
afrodiziakální účinky
Afrodiziakální účinky = zvyšující pohlavní touhu a výkonnost.
alergen
Alergen je součást bílkoviny, která spouští obrannou reakci v těle alergika. Jako alergen působí látky, které jsou přirozenou součástí životního prostředí, negativně účinkují jen na jedince, kteří mají narušenou imunitu ve smyslu přehnané citlivosti. Alergenů je celá řada a na různé alergiky působí různé alergeny.
alergické reakci
Alergická reakce je vlastně přehnaná reakce obranného (imunitního) systému těla. Alergickou reakci může vyvolat celá řada potravin. Více informací o některých z nich se dozvíte ve článku Potravinové alergie.
alergizující potraviny
Potravina vyvolávající alergickou reakci; s obsahem alergenu.
alkaloidy
Alkaloidy jsou látky schopné vyvolat různé reakce v organizmu, například zvýšení krevního tlaku, oddálení únavy a pod.
alkohol
Chemický název je ethanol či ethylalkohol. Lidově je to totéž co líh.
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozkovou tkáň starších osob, které se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, zhoršením orientace, změnami v chování, ztrátou zájmu o koníčky a vedoucí až k rozkladu osobnosti. Zpravidla končí demencí.
Alzheimerovy demence
Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozkovou tkáň starších osob, které se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, zhoršením orientace, změnami v chování, ztrátou zájmu o koníčky a vedoucí až k rozkladu osobnosti. Zzpravidla končí demencí.
amarant
Amarant patří mezi nepravé obilniny. Semena amarantu jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálů, vyrábí se z nich mouka. Semena navíc neobsahují lepek, takže se využívají k výrobě mouky vhodné pro bezlepkovou dietu. Zelené části rostliny lze upravit jako zeleninu.
aminokyselin
Aminokyseliny jsou organické kyseliny, které obsahují aminoskupinu -NH2. Aminokyseliny jsou základem bílkovin a „stavebním kamenem“ všech živých organismů.
aminokyselina
Aminokyseliny jsou dusíkaté látky (obsahují ve své chemické struktuře dusík). Jsou to stavební prvky bílkovin, obsahují je všechny živé organizmy.
Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“