Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
maltodextrinem
Maltodextrin je polysacharid, který se vyrábí ze škrobu – hlavně kukuřičného, pšeničného a rýžového. Skládá se z 3-19 molekul glukózy (hroznového cukru).
mastných kyselin s krátkým a středním ře
Mastné kyseliny s krátkým řetězcem mají v molekule 2-4 uhlíky. Řadíme k nim kyselinu octovou, propionovou a máselnou. Nepatří sice k nejbohatším zdrojům energie, ale jsou velmi důležitým a rychlým zdrojem energie pro buňky sliznice tlustého střeva. V játrech jsou velmi důležitým zdrojem energie pro jaterní buňky. Mastné kyseliny se středním řetězcem mají v molekule 6–12 uhlíků. Řadíme mezi ně kyselinu kapronovou, kaprylovou, kaprinovou a laurovou. Portálním řečištěm jsou transportovány přímo do jater, kde jsou pohotovým zdrojem energie.
medovice
Medovice je sladká lepkavá tekutina, kterou sbírají včely na jehličí, listech a větévkách lesních rostlin. Nepochází ale z těchto rostlin – vylučují ji různé druhy mšic, které na lesních rostlinách parazitují.
Melta
Melta je kávovinová směs. Obsahuje: bílkoviny 9,4g, sacharidy 60g, tuky 1,9g. Její energetická hodnota je 1240 kJ/100g.
menopause
menopausy
Menopauza (klimakterium, „přechod“) označuje u žen konec menstruace a schopnosti mít děti. U většiny žen nastává mezi 45. a 55. rokem věku.
menopauza
Menopauza (klimakterium, „přechod“) označuje u žen konec menstruace a schopnosti mít děti. U většiny žen nastává mezi 45. a 55. rokem věku.
menopauze
Menopauza je období po skončení hormonální aktivity vaječníků. Nastupuje obvykle mezi 45.-55. rokem života ženy.
mentální postižení
Mentální postižení = postižení rozumových funkcí mozku.
Merriam-Webster
Slovník vychází v americkém vydavatelství Merriam-Webster od roku 1847 a je dostupný také on-line na adrese http://www.merriam-webster.com.
methylxantiny
Methylxantiny jsou látky, které mohou mít nepříznivé účinky na zdraví, způsobují například zrychlení srdeční činnosti, poruchy spánku a jiné. V kakau je obsažen methylxantin theobromin.
Mezinárodní kodex marketingu náhrad mate
Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka byl přijat WHO v roce 1981 jako doporučení vládám členských zemí. Cílem kodexu je přispět k ochraně kojení před nevhodným marketingem náhrad mateřského mléka, lahví a dudlíků. Týká se jakékoliv kojenecké výživy určené k použití v prvních 6 měsících věku dítěte, kdy je jako optimální strava doporučováno pouze mateřské mléko.
míšek
Míšek (arillus) je dužnaté pletivo, které zcela nebo zčásti obaluje semeno.
mízních uzlin
Lymfatické (mízní) uzliny jsou součástí lymfatického systému, který je tvořen z lymfatických cév, lymfatických uzlin a orgánů (brzlík). Naše tělo je celé doslova protkáno lymfatickými cévami, kterými proudí míza (lymfa). Míza vzniká odloučením krevní plasmy skrze krevní kapiláry do lymfatických cév. V systému lymfatických cév jsou na různých místech uzliny, které se podílí na imunitním systému.
mízy cukerného javoru
Cukerný javor (Accer sacharum) roste pouze v severovýchodní části Severní Ameriky, dožívá se až 250 let. Míza je čirý roztok, který proudí rostlinnými cévami a přenáší živiny – je to vlastně pro rostliny totéž, co pro živočichy krev.
Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“