Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
dehydratace
Dehydratace = odvodnění, nedostatek tekutin v těle. Jejími příznaky jsou oschlé sliznice, méně časté močení, neklid až poruchy vědomí, zapadlé oči, klesající napětí kůže (po zmáčknutí kůže se vzniklá kožní řasa pomaleji vrací zpět). Dehydrataci rozhodně nepodceňujte, může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život.
demencí
Onemocnění, při kterém dochází k zhoršení rozumových funkcí v důsledku změn v mozkové tkáni.
depresi
Deprese je závažné psychické onemocnění celého těla - postihuje nervovou soustavu, duševní složku, myšlení i chování. Ovlivňuje náš spánek i chuť k jídlu, pocity vůči sobě samému i způsob uvažování o lidech a věcech kolem sebe a přístup k nim. Příznaky mohou přetrvávat týdny, měsíce i roky. Lidé trpící depresí se obvykle straní společnosti a mnozí uvažují i o sebevraždě.
desinfekční účinky
látky s desinfekčními účinky hubí některé mikroorganismy
detoxikace
zbavení se jedů
DHA
DHA = dokosahexaenová kyselina
diabetici
Diabetik = osoba nemocná cukrovkou (diabetem).
diabetiky
Diabetik = osoba nemocná cukrovkou (diabetem).
diabetu
Diabetes = cukrovka
divertikulitidy
Divertikulitida je onemocnění, při kterém se ve střevní stěně tvoří výchlipky (tzv. divertikly), v níchž se může hromadit střevní obsah a následně zahnívat.
DNA
DNA je zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu, která je nositelkou genetické informace většiny organismů a předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu.
doplňcích stravy
Doplňky stravy jsou zvláštní skupinou potravin, které mají doplňovat běžnou stravu o vitaminy, minerální nebo o jiné významné látky, a tím mají pozitivně ovlivňovat zdravotní stav konzumentů. Jsou prodejné v lékárnách i mimo ně.
dostatek bílkovin
Nedostatečný příjem bílkovin vede k úbytku svalové hmoty, tím se zhoršuje pohyblivost, oslabuje se obranyschopnost, zhoršuje hojení ran, prodlužuje se doba nemocnosti a rekonvalescence.
dusíkaté
obsahují ve své chemické struktuře dusík (N)
Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“