Search for glossary terms (regular expression allowed)

Glossaries

Term Main definition
bacilonosič
Bacilonosič je člověk, který sice má v těle nebezpečnou bakterii, ale ta mu nezpůsobuje žádné onemocnění, jen ji „nosí“ po svém okolí, které může nakazit.
bacilonosiči
Bacilonosič je člověk, který má v těle nebezpečnou bakterii, ale ta mu nezpůsobuje žádné onemocnění, jen ji „nosí“ po svém okolí, které může nakazit.
bazálního metabolismu
O bazálním metabolismu mluvíme tehdy, když tělo spaluje energii v úplném klidu.
bazické
tvoří s kyselinami soli
bezlepková dieta
Bezlepková dieta je taková, při které z našeho jídelníčku úplně vypustíme potraviny s obsahem lepku. Jejím základem je z obilovin kukuřice, rýže, jáhly (proso), amarant. Pro přípravu pečiva, cukrovinek a jiných potravin se vyrábí speciální bezlepkové směsi, které jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou, ale již i v normálních prodejnách. Bezlepkové potraviny poznáte podle symbolu přeškrtnutého klasu.
BFH
BFH – Baby Friendly Hospital (z angl.) Nemocnice přátelské dítěti
Bikava
Bikava je instantní kávovinová směs. Obsahuje: bílkoviny 16,5g, sacharidy 63g , tuky 12,5g. Její energetická hodnota je 1800 kJ/100g v suchém stavu
bílkovinné nápoje pro sportovce
Můžete je znát pod názvem „gainery“ nebo bílkovinné koncentráty – jsou určené hlavně sportovcům, kteří chtějí zvýšit množství svalů.
bílkovinné potraviny
Bílkovinné potraviny jsou ty, které obsahují velké množství bílkovin. Například vejce, maso, ryby, luštěniny, mléko a mléčné výrobky.
bílkovinné povahy
Základemn těchto látek jsou bílkoviny.
bílkovinných potravin
Bílkovinné potraviny jsou ty, které obsahují velké množství bílkovin. Například vejce, maso, ryby, luštěniny, mléko a mléčné výrobky.
biogenních
Biogenní znamená „životatvorný“, pro život nezbytný.
biokvalitě
Bio výrobek je takový, při jehož výrobě je maximálně chráněna příroda, výroba je ekologicky šetrná a nejsou při ní používané žádné umělé chemické látky, například hnojiva, postřiky, do potravin se nesmí přidávat tzv. "éčka".
biotin
Biotin se také nazývá vitamín H. Patří mezi vitamíny skupiny B. Poskytuje ho vaječný žloutek, játra, jeho významným zdrojem jsou střevní bakterie.
BMI
BMI je zkratka pro Body Mass Index, česky – index tělesné hmotnosti.
Ministerstvo zemědělství logo
ÚZEI
Ministerstvo zdravotnictví logo

Webová stránka je realizována v rámci plnění dotačního programu MZ ČR „Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2013“, projekt č. 10305: „Informační kampaň na téma WHO 5 klíčů k bezpečnému stravování, hygiena při manipulaci s potravinami a zdravá výživa“